Gölbaşı :
z     z
17 Mayıs 2013, 11:11
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Seyfi ÇİFTCİ

Reyhanlı'da ki Patlama ( Türkiye <-> Suriye )

“Vatan millet sakarya. ”

Reyhanlı'da ki Patlama ( Türkiye <-> Suriye )

YAZAN . SEYFİ ÇİFTCİ

 

Türkiye şuana kadar Osmanlı siyasi politikasını izliyordu. Nerede yardıma ihtiyacı olan bir toplum var , hemen Türkiye koşuyordu. Neden ?  Çünkü , Dünya'da iyilik , yardım ve adalet unsurlarını temel alan pozitif bir dost ülke izlenimi oluşturmak için. Nitekim çoğunlukla başarılı da oldu.

 

Ama son durak Suriye'ye kadar. Suriye ile olan temas biraz muammaya götürdü siyasi ilişkiyi , aslında biraz da halkın orantisiz muhalefetinden dolayı.Şöyle ki ; Libya gibi diğer Arap Baharı kapsamına giren müslüman ülkelerde ki ayaklanmalar da Türkiye 'nin pasif kaldığını düşüncesi ile halk ve siyasi kolların ağır eleştirilerine maruz kalmıştı.

Tekrar aynı duruma düşmeyelim diye , biraz da kültür yapımız gereğince hemen Suriye'nin ayaklanmasında hakemlik yapmaya çalıştık. Başarılı olduk mu ? Bence hayır!

 

Çünkü evde ki hesap çarşıya uymadı.Biz hakem olarak girelim dedik.Tarafları yönetelim dedik ama iş çığırından çıkmış bir kere onun için iki bireyin kavgasın da ayırmaya çalışan vatandaş gibi dayağı yiyen olduk.

 

Mültecilerin taşkınlık yapması olası değildir ve bununla birlikte mültecilere ilaç hizmetinin verilmemesi sağlık hizmetinin verilmemesi durumu söz konusu bile olamaz. Bölgede yaşayanların yorumlarına baktığımızda halktan çok ajan var deniliyor kesinlikle bu olay provokasyon. Suriye ile Türkiye'yi kutuplaştırmaktan başka bir nihai amaç yoktur. Bu benim kişisel düşüncem. Bomba esed tarafından organize edilmedi ama patlaması işine geldi,belki planlasa bu şekilde kârına dönmezdi. Çünkü söz hakkı doğdu ve "Patlamadan Türkiye sorumludur.Daha çok iç işlerimize karışmasınlar..vs" gibi kısmi tehdit amaçlı sözler edebiliyor. Bu siyasi diyaloglar içerisinde halk huzursuz dinleyici olduğundan işin faturasını Suriye'nin iç işlerine karıştığımız için başımıza bunlar geldi manasını anlıyor.

 

SEYFİ ÇİFTÇİ

Ahmet ÖZ ~ 17 Mayıs 2013, 14:30

Kesinlikle Haklısınız

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.