Gölbaşı :
z     z
17 Ocak 2011, 00:20
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Mehmet Atalay'a Plaket...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Mehmet Atalay'a Plaket...

    Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nde birinci yılını dolduran Genel Müdürü Mehmet Atalay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından plaket verilerek ödüllendirildi. Gazetecilerin sorunları gündeme geldi..

   Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından düzenlenen Geleneksel Gazetecilik Başarı Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu gecede, Genel Müdürü Mehmet Atalay’a Türk basınına katkılarından dolayı plaket verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Genel Müdürü Atalay’ı tebrik ederek Türk basını için yapmış olduğu özverili çalışmaların devamını diledi. Genel Müdürümüz Atalay ise basına hizmet etmeyi bir görev kabul ettiklerini belirterek, Türk basınının kronikleşmiş sorunlarının çözümü için başlattıkları projeleri hayata geçirmeye başladıklarını söyledi.

   Törende bir konuşma yapan Türkye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, 10 Ocak 1961 yılından 2011′e kadar Türkiye’de medyanın inanılmaz boyutlarda, teknolojik açıdan geliştiğini ve büyüdüğünü belirtti. Teknoloji hızla gelişirken çalışan gazetecilerin ve emeklilerin haklarının o kadar geriye gittiğini vurgulayan Sertel,şöyle konuştu:

”Gazeteciler dövülüyor, gazeteciler öldürülüyor. Bandırma’da geçen yıl bir gazeteci kardeşimiz öldürüldü. Ocak ayı Türkiye’deki gazeteciler için hüzünlü aydır. Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, bunlar hep bu ayda öldürüldü. Sayın Cumhurbaşkanım, gazeteciler tutuklu. Ne yazık ki, Türkiye’de, çok sayıda insanın tasvip etmediği eli kana bulaşmış, cinayet şebekelerinin serbest bırakıldığı dönemde gazeteciler içerde tutuluyor. Darbe yapıcıları gibi görülerek Silivri’de tutuluyor. Biz arkadaşlarımızın özgürce yargılanmalarını istiyoruz. ‘Yargılanmasın’ demiyoruz. Türkiye’de 5 bine yakın açılan basın davasının olması, gazetecilerin ne kadar büyük tehdit altında olduğunu gösteren durumdur diye düşünüyoruz.”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Ramazan Demir ise sadece Balıkesir’de değil tüm Anadolu’da yerel basının pek çok sorunla karşı karşıya bulunduğununu söyledi. Demir, ”Sorunlarımızı biliyoruz. Sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizde çözüme de ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Demir, Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hem de ”yerel medyanın hamisi” olarak gördükleri Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sorunları içeren dosya sunduklarını bildirdi.

Özellikle yıpranma haklarının ellerinden alınmasının gazetecileri gerçekten yıprattığını anlatan Demir, şunları kaydetti:

”Yıpranıyoruz sayın Cumhurbaşkanım. Yıpranma hakkımızın geri iadesi konusunda şahsınızın da desteğini, ilgisini rica ediyoruz. Şahsınız başta olmak üzere Hükümetimizin, medya ve basın çalışanlarının sorunlarının çözümü noktasında gerekli çalışmaları yapacağına yürekten inanıyoruz. Bugüne kadar atılan adımları da yarınlarımız için bir işaret olarak gördüğümüzü belirtmek istiyorum.”

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.