Gölbaşı :
z     z
13 Ocak 2011, 17:35
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Kışın Cildinizi İhmal Etmeyin....Dermatoloji Uzmanı Dr.Memduh Altaç

                          KIŞIN CİLDİNİZİ İHMAL ETMEYİN…

 

 

Sıcak havaların bittiği ve kış soğuğunun da kapıda olduğu bugünlerden cildinizin etkilenmemesi imkansız. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte cilt rahatsızlıklarının görülme sıklığı da artıyor.Soğukların cildinizi etkilediği bu dönemde cildinize tepeden tırnağa özel bir bakım yapmakta fayda var.Dermatoloji Uzmanı Dr.Memduh Altaç konu hakkında bizlere bilgi verdi…

 

En hassas bariyer cildimiz midir?

 

   Evet . Dış etkenlere karşı en hassas bariyer cildimizdir.Deri insanın en büyük organıdır.Her gün milyonlarca mikropla birebir temasta olan bu organımız dıştan vücuda girebilecek mikroplara karşı bir set oluşturur.Derinin bir çizik veya berelenmesi halinde bölgesel enfeksiyonları yaşayabiliriz.Deri aşırı sıcaktan korunmak için porları açarak vücut ısısının düşmesine , aşırı soğukta da porları büzerek vücut ısısının kaybına engel olur.

 

 

Mevsim geçişleri cildimizi yıpratır mı ?

 

   Mevsim geçişleri tabi ki cildimizi yıpratır. Aşırı sıcak, güneş, rüzgar, kar korunmasız ciltte ciddi yanıklara , lekelenmelere, derinin kırışmasına neden olur.

 

 

Kalınlaşan cilde peeling gerekli mi ?

 

    Kalınlaşan cilde peeling tamamen kişinin isteğine bağlı olarak da yapılır. İşlemi kişinin durumuna göre yüzeysel veya derin peeling şeklinde yapılır. Yüzeysel peeling birtakım kimyasallarla yapılan peeling olup yardımcı eleman olarak granüllü sabunlar tercih edilebilir. Nasmed sabun bunlar içinde uygun olan ve içeriği itibariyle kullanılabilir. İçerdiği kükürt ve zeytinyağı sayesinde cilt hastalıklarının tedavisinde tercih edilebilir.

 

Genç bir cilt için neler yapabiliriz?

 

     - Güneşten korunmak,

     - Aşırı soğuktan korunmak

     - Sigara içmemek

     - Su tüketimine özen göstermek

     - Uyku düzenine özen göstermek

     - Beslenmeye özen göstermek . Meyve, sebze tüketimini arttırmak.

 

Anne adayları ciltlerini nasıl korurlar?

 

    Anne adaylarının iki büyük sorunundan biri chloasma dediğimiz halk arasında gebelik maskesi veya lekesi diğeri de kilo alımına karşı derinin verjetür dediğimiz yırtılmasıdır.Her ikisi içinde bir dermatoloğun önersine dikkat edilirse sorunları ortaya çıkmaz.

 

Boynumuz ve ellerimiz için nasıl bir bakım uygulamalıyız?

 

       Boynunuz için belli bir yaştan sonra nemlendirici kremlerden yararlanılabilir.Bu arada güneş ve sigarayı da göz ardı etmemeliyiz.Ellerimiz için mümkünse katı sabun kullanmak deterjan, yakıcı,kurutucu maddelerden uzak durmak.Güneşe karşı gerekli tedbirleri almak.

 

 

Tırnaklarımızın kırılmasını nasıl önleriz?

 

       Tırnakların en büyük düşmanı deterjan olup korunmakta yarar vardır.Bazı sistematik hastalığı olanlar için çinko takviyesi yararlı olur.

 

 

 Kuruyan saçlar için neler yapabiliriz?

 

        Kuruyan saçlar için mümkünse  kremli şampuanlar önerilir. Yıkarken çok sıcak sudan kaçınılması önerilebilir.Saçı kuruturken fön makinesinde ve sık sık fön çekilmesinden kaçınmak uygun olur.

 

Saçlarımız için hangi vitaminleri almamız gerekli?

 

       Saçlarımız için sağlıklı bir kişinin herhangi vitamin gereksinimi yoktur.Dengeli beslenen bir kişinin ilave vitamin ihtiyacı doğal gıdalardan alınmaktadır.Ancak tek taraflı beslenme alışkanlığı olanlarla vücutta yıkıma neden olan sistematik hastalığı olanlara vitamin takviyesi gerekebilir.Saç için gerek görüldüğünde Biotin takviyesi yararlı olur.

 

Dermatoloji Uzmanı Dr.Memduh Altaç

şennur çolak ~ 08 Şubat 2013, 21:27

hocam saç dökülmem var saçlarım tamıyle döküldü sizi önerdıler gelme imkanım yok sizin bna ne gibi bi tavsıyenız olur hastalığımın adı alopesi totalis tedavisi varmı 30 yasındayım ve 15 yıldır hastalıgım sürüyo...

BEKİR ÇAY ~ 26 Ocak 2013, 01:04

Sevgili hocam sizi tanıma fırsatım olmadı\r\nciltle ilgili yazınızı okuyunca aklıma sedef\r\nrahatsızlığı geldi hocamben uzun yıllarndır\r\nsedef rahatsızlığı çekmekteyim sedefle ilgili \r\nbir tıpta gelişme varmı sizinbir öneriniz olurmu \r\nbu konuda bier çalışmanız varmı bu konudada \r\nsayın bayram beye bir mülakat verirseniz\r\nçok sevinirim saygılarımla

çiğdem ak ~ 25 Ocak 2013, 20:12

sayın doktorumuz ne zaman bir sorun ile gelsem size sonuçlanmadan dönmedim.ben üzerinizde hiç bir dr tanımadım.hem bilginiz hem gülen yüzünüzle hastalarınıza nasıl davranılmasını bilen kişiliğinizle sizi çok seviyoruz.allah başımızdan eksik etmesin sizi sağlıklı uzun ömürleriniz olsun. saygılar [L]

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.