Gölbaşı :
z     z
10 Ocak 2011, 17:28
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Hasta'nın Şeker Ölçümü Neden Gölbaşı Dışında Yapılıyor'a Açıklama Geldi...Dr.Önder Özen Ne Dedi!

Hasta'nın Şeker Ölçümü Neden Gölbaşı Dışında Yapılıyor'a Açıklama Geldi...Dr.Önder Özen Ne Dedi!

    Gazete Temsilcimiz Bayram Türkmez'in "Gölbaşı’nda sağlık kurumları arasındaki kopukluğun yanı sıra, acil durumda olan bir hasta için acaba ne yapılabilecek! Onu da merak ediyorum. Bir şeker ölçümü için bile nerelere gidiliyor, neden Gölbaşı dışına gidiliyor! gibi sorularının yer aldığı köşe yazısına Gölbaşı Sağlık Gurup Başkanı Dr. Önder Özen'den açıklama geldi.

   Konuya duyarlılığından dolayı açıklama gönderen Dr. Önder Özen'e teşekkür ederiz.

   Cuma sabahı verilen kanda şeker ölçümü sonuçları bugün (Pazartesi) sonuçları gelmiştir. Gereken tedavi yapılmıştır. Bizim eleştirdiğimiz neden Şeker ölçümleri Gölbaşı'nda değil de, Etimesgut'ta yapılıyor! Buna da Dr. Önder Özen açıklık getirerek, aşağıdaki açıklamayı yapmıştır. Kamuoyuna sunulur.

 

 

                                      Sayın Bayram TURKMEZ

                                    ( Ankara Gölbaşı Gazetesi  )                                                                     

 

Sayın TURKMEZ 10.01.2011 tarihli www.golbasigazetesi.com adresinde yayımlanan ‘’ Bunları Hep Biz mi Yaşamak Zorundayız ‘’ başlıklı yazınızı okudum. Her ne kadar konunun büyük bir kısmı annenizin durumu üzerinden devam etse de, AKŞ özelinde ama daha çok laboratuar genelinde sistemin işleyişi ile ilgili açıklayıcı bilgileri vermek fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim.

Yaklaşık 4 yıl önce Gölbaşındaki tüm birinci basamak sağlık kuruluşlarında sıra ile laboratuar sistemlerini kuruldu. İlk günden bu yana ücretsiz olan bu hizmette temel kan parametreleri ile hormon analizleri yapılmaktadır ve hekim kontrolleri ile birleştirilebilmesi için ya aynı gün öğleden sonra veya ertesi gün öğleden sonra sonuçlar internet üzerinden istemleri yapan hekimlere verilmektedir. Aile hekimliği sonrasında da hem yeni açılan hem de eski olan tüm kurumlarımızda bu hizmetin ücretsiz olarak verilmesine devam edilmektedir. Tıbbın kendi disiplini içersinde yapılacak testlerin çeşitliliğine ve aciliyetine göre kanların çalışılma süreleri farklıdır. Alınan kanların nerede analiz edildiği hasta tedavi protokolünü değiştirmeyeceği için İl Sağlık Müdürlüğü Ankara genelinde topladığı kanları kendine bağlı merkezlerden uygun olan birimde analiz edilmesini sağlayarak ücretsiz olan bu hizmetin devamını sağlamaktadır.

Açlık Kan Şekeri (AKŞ ) tahlilinin sonucu hastanın durumuna göre değişir, ( aciliyete muayene eden hekim karar verir ). Anneniz tarafımca aile hekimine yönlendirilmiş, kendi aile hekimi tarafından görülmüş ve anlaşıldığı kadarı ile bir aciliyet görmediği için  kan alınmış ve doğru olan işlemi başlatmıştır. Ne yazık ki bir gün sonrası hafta sonu ile birleştiği için sonuçların alınması hafta başına kalmıştır. Eğer annenizin durumu acil olsaydı bu durumda annenizi aile hekiminize değil direkt Devlet Hastanesi Acil Polikliniğine yönlendirirdim. Bu durumda AKŞ sonucu en geç 10 dk içinde alınır, gerekli müdahalede bulunulduktan sonra kontrol için normal sistem işlemeye başlardı ama o da ertesi gün değil yine aynı gün içinde sonuçlandırılırdı. Bu nedenle umarım gerekmez gerekirse de Gölbaşı içersinde ki herhangi bir sağlık kurumuna rahatlıkla güvenebilirsiniz, kurumlar arası bir kopukluk söz konusu olmayıp tam tersi acil olaylarda son derece hızlı ve ortak  çalışmaktadırlar.

Yaşanılanları bir sorun gibi göstermiş olmanıza rağmen acil bir durumunuz olmaması nedeniyle sadece acil hastaların olmaları gereken Acil Polikliniğini meşgul etmeyen son derece duyarlı bir hasta olduğunuz için şahsım ve Gölbaşı halkı adına size teşekkür ederim.

    Dr. Önder ÖZEN Gölbaşı E.A. Sağlık Grup Başkanı                                                                                                                                                                

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.