Gölbaşı :
z     z
08 Ocak 2011, 01:39
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Bunları Hep Biz mi Yaşamak Zorundayız! - Bayram Türkmez

Bunları Hep Biz mi Yaşamak Zorundayız! -  Bayram Türkmez

    Gölbaşı Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü’nden geçen yıl Grafik – Tasarım kursu açması için  talepte bulunduk.

   Sayın Müdür Oğuz Yücel’e söyledik. Kendisi de uzaktan mı yakından mı anlamadım ancak ilgilendi. Öncelikle izin filan alınması için zaman istedi ve bir zaman geldi tamam dedi. Aradan yaklaşık 6 ay geçti. Grafik Tasarım kursunu verecek ögretmen arayışına geldi sıra neyseki bir tane branşında  ögretmen bulduk. 

    Bu seferde kursiyer bulalım dedik ve ilçemizdeki hemen hemen tüm yerel gazeteciler-muhabirler kursa katılmak istedi. Hepsinin forumlarını alıp doldurduk ve kurs verecek ögretmene teslim ettik.

 

    Yaklaşık 13-14 kursiyer ve ögretmenini de biz bulduk. Neyse bu arada Grafik Tasarım Ögretmeni kurs vermekten vazgeçtiğini öğrendik.  Yine öğretmensiz kaldık.

    Tabi bu arada bazı yaşadıklarımız da oldu. 

     Kurs verecek öğretmen için Halk Eğitim Müdürlüğü’nde uygun bilgisayar bulunmadı. Çünkü bu programları kaldıracak bilgisayarlar yok. Hiç düşünülmemiş, araştırılmamış 21. yüzyıl bilgi çağında artık yatak yorgan, mefruşat gibi kursların rağbet görmediği, düşünülmemiş belli ki, günümüzün en geçerli meslekleri arasında bu tür kursların olduğu… 

 

     Tabi tüm bunları yaşarken 1 yıl gibi bir zaman geçti aradan,  halen bu kurs açılacak ve başta yerel gazeteci – muhabirler olmak üzere bu kursa katılacaktık.

    Çünkü, bu kursun gazetenin sayfa düzenlerinden, fotoşop programını kullanmaktan ve tasarım yapmak gibi birçok öğretileri var.       Ancak, Ögretmeni kendimiz bulalım, Kursiyerleri Kendimiz bulalım bu seferde diğer eksikliklerle karşılaşınca  bizim bile hevesimiz  kaçıyor...Ne yapsak ki, uygun bir bina bulup, sıfır bilgisayarlar alıp bu kurs için  sınıfıda mı biz  oluştursak!!!

 

        Halk Eğitim Müdürü Oğuz Yücel,   yerel  siyasetinden önce,  sendikacılığının yanısıra  king boks gibi sporculuğundan da  önce asli görevi olan Halk Eğitim Müdürlüğü’ne kendini tam olarak verebilmelidir. Gölbaşı’nda yaşayan insanlara/gençlere  günümüz şartlarına uygun meslek edinebilecek kurslar açabilmelidir.

       Artık, mefruşat, yatak, yorganla  uğraşmamalıdır.. .        Köyler de ve dış mahallelerde anketler yapılmalı gençlerin hangi kursları istedikleri tesbit edilmelidir.  Verilecek kursu tesbit edebilmek için bazı konut sitelerinde yapılan anketlerin sağlıklı olmadığını düşünüyorum.

      Eğitimcilik, Sendikacılık,  Siyaset, Sporculuk  hepside toplumsal  güzel uğraşlarda, 

 sıkıntısı; hepsi birarada  yürür mü!...     Bildiğimiz bir koltuğa 2 karpuzun dahi sığmayacağıdır!        Nasıl oluyorsa siz  yürütüyorsunuz,  bir kursu açamadınız diye sitem etsemde,  5 parmağınızda 5 marifet var, sizi  tebrik ediyorum!                    

///                                               ///                                                ///

 

    Annem,  Mahalle’de Çorumlu Satı Kadın olarak bilinir…Yaşı 81…

    İlaçlarla ayakta duruyor misali yaşlılık hastalıkları da taşıyor…

    Diş sorunu var. Bir dişi sallanıp duruyor ancak çıkmıyorda…

Gölbaşı Ağız Diş Sağlığı Merkezi’ne götürdük…Yaşlı olduğu için fazla beklemeden muayeneye aldılar. Annem şeker hastası olduğu için diş hekimi “şekerin ölçülmesi” gerektiğini belirtip, 160 dan az ise dişini çekebileceğini belirtti.  Haklı olarak risk almak istemedi. Tabi o gün diş çekilmeden geldik.

 

   Konuyu Sağlık Gurup Başkanı Dr. Önder Özen ile de paylaştık. Kendisi de  yardımcı olmak amacıyla bizleri aile hekimine, Ertuğrul Gazi Aile Sağlık Merkezi’ne  yönlendirdi. 

 

   Ertesi gün Annem,  Ertuğrul Gazi Aile Sağlık Merkezi’nde    şeker ölçümü için kan verdi, ancak bu seferde araya Cumartesi Pazar’da  girince sonuçların Pazartesi  verileceğini belirttiler.

      Gerekçe ise, Şeker ölçümü için alınan kan Etimesgut’taki laboratuara gidiyormuş ve sonuçlar geç geliyormuş. Yani, Cuma günü sabah verilen kan için Pazartesi günü saat 15.00 de geleceği belirtildi.

 

      Merak ettim Gölbaşı Devlet Hastanesi’ni aradım. Şeker ölçümü yapılıyor mu? yapılıyorsa sonuçlar ne zaman veriliyor?  Hastane den “Pazartesi sabah kan alınırsa 2-3 saat sonra sonuç  veriliyor”dediler. Tabi , ben Annemi  Gölbaşı Devlet Hastanesi’ne götürmediğime çok pişman oldum.

 

      Annemin dişi halen çekilmedi ve şeker ölçümü sonuçları gelinceye kadarda çekilmeyecek.

Gölbaşı’nda sağlık kurumları arasındaki kopukluğun yanı sıra, acil durumda olan bir hasta için acaba ne yapılabilecek! Onu da merak ediyorum. Bir şeker ölçümü için bile nerelere gidiliyor, neden Gölbaşı dışına gidiliyor!

 

      Ve güleryüzlü, işini seven, Gölbaşı’nda Sağlık Alanında üstün başarılar sağladığını her zaman anlatan,  sorun çözme adresi gibi görünen Sağlık Gurup Başkanı Dr. Önder Özen’in bu konu da eminim bir açıklaması/girişimi  olacaktır.

 

      Ve böyle sorunları hep bizler yaşamak zorundamıyız…

  ///                                     ///                                               ///         Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı'na son zamanlarda bazı yerel internet basını tarafından eleştiriler yapılıyor. Bu eleştiriler sadece de Belediye Başkanı Yakup Odabaşı için değil aynı zamanda mensubu olduğu MHP İlçe Teşkilatı içinde yapılıyor.      Birileri adeta düğmeye bastı gibi...MHP İlçe de ve Belediye de operasyon yaparak, kendilerini söz sahibi yapmak istiyor.      Uzaktan böyle görünüyor...      Yakından da araştırıyoruz ve ortaya çıkacakları da hep birlikte paylaşacağız.      Bakalım kimler düğmeye basmış! Niye Basmış!                  3M formülü ne kadar etkili!

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.