Gölbaşı :
z     z
07 Ocak 2011, 15:07
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Gölbaşı'ndan Seslendi...

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Gölbaşı'ndan Seslendi...

GÖLBAŞI'NDAKİ AŞURE GUNUNE HER PARTİDEN VE GÖRÜSTEN KATILDILAR..

AŞURE GUNUNE KATILAN NUMAN KURTULMUS, TÜRKIYE DE GENİS BİR YARGI REFORMUNA İHTİYAC VAR DEDI..

 

     Gölbaşı Esnaf Odası Başkanlığı ile Gölbaşı Sanayi Sitesi  Kooparatif Başkanlığı tarafından Gölbaşı Sanayi Sitesi'nde Aşure Günü düzenlendi. Aşure Gününe, Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Türkiye Esna ve Sanatkarlar Konferedasyon Genel Başkanı Bendevi Palandöken,Başbakanlık Başmüşaviri Özgün Ökmen,  Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan SüerGölbaşı'ndaki AKP ve MHP li Meclis Üyeleri, Gölbaşı Esnaflar Odası Başkanı Yaşar Altun, Gölbaşı Sanayi Sitesi Kooparatif Başkanı Mehmet Aktay, Gölbaşı Eski Belediye Başkanı Erdal Eren,  ADD Gölbaşı Şube Başkanı Kadir Gülhan, Göl-Der Başkanı İsa Ömercan, Andezit Taşçıları  Dernek Başkanı Bayram Dursun,  vatandaşlar ile sanayi sitesi çalışanlar katıldı. 

 

  Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Aşure Günü'nün önemi konusunda açıklama yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yargı konusunda Türkiye nin geniş bir reforma ihtiyacı olduğunu belirten Numan Kurtulmuş, daha sonra Gölbaşı'ndan ayrıldı.

 

   Numan Kurtulmuş gazetecilere şu açıklamayı yaptı..

 

“Bu aşure geleneği dünyada en fazla olan ülke bizim ülkemiz, Anadolu toprakları. Çok ilginçtir biliyorsunuz aşure ehlibeytlere yapılan haksızlıkların, zulümlerin, karşısında toplumdan yana olmanın sembolüdür. Bu geleneğimiz daha halen çok canlı bir geleneğimiz olarak devam ediyor.

 

Türkiye de halkımız, milletimizin tamamı ehlibeytimizin sevgisine sahip olmuştur. O yapılan zulümlere karşı olduğunu o acıyı hissettiklerini ve bu günde dünyada pratik olarak var olan bütün zulümlerin karşısında olduğunu bu aşure geleneği ile ifade ederler.

Bugün de burada Gölbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası bu geleneği sürdüyor. Ve inşallah ilelebet bu gelenek bu topraklarda devam eder. Hem zulüme haksızlığa karşı olmak hem de bu topraklarda yaşayan insanların birliğini bütünlüğünü sağlayan bu gelenektir. Ben bugün burada bu geleneğimizi sürdüren Esnaf ve Sanatkârlar Odamıza çok teşekkür ediyorum. Ve önümüzdeki zamanlarda da buradayız Gölbaşı’ndayız inşallah ilerleyen zamanlarda da böyle aşure günleri katılmayı, tertiplemeyi temenni ediyorum."

 

    HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin çok kapsamlı bir yargı reformuna ihtiyacı olduğunu ve parlamentoda grubu bulunan partilerin bu sorunun üstesinden gelmesi gerektiğini söyledi.

Kurtulmuş, Gölbaşı'nda Mevlana Camisi'nde cuma namazını kıldıktan sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın düzenlediği aşure gününe katıldı.

Bir gazetecinin Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamındaki tahliyelere ilişkin sorusu üzerine Kurtulmuş, şunları söyledi:

''Yıllardan beri Türkiye'nin en fazla tartıştığı konulardan birinin Türkiye'nin çok acil, çok kapsamlı bir hukuk reformuna sahip olmasıdır. Hukuk reformu sadece bir takım maddelerin, bir takım ceza yasalarının ya da diğer maddelerinin değişiminden ibaret olmamalıdır. Adaletin iki tane temel prensibi vardır. Bunlardan bir tanesi mutlaka verilen karar adil olmalıdır. İkincisi ise adaletin çok kısa süre içerisinde tecelli etmesidir. Türkiye'de bir söz vardır 'Geciken adalet, adalet değildir.' Yıllardır bunları eleştiriyoruz. Hem acil kararın verilmesi hem de zamanında kararın verilebilmesi aslında kamu vicdanının tatmini bakımından da önemlidir. Bir mahkeme kararının hukuka uygunluğunun yanında aynı zamanda da kamu vicdanına, mahşeri vicdana da uygun olması önemlidir. Böyle baktığınız zaman Türkiye'nin çok kapsamlı bir yargı reformuna ihtiyacı var. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan partilerin oturup konuşabilip, uzlaşabilip bu sorunun üstesinden gelmesi lazım. Yoksa böyle bir takım kamu vicdanını, mahşeri vicdanı yaralayan, kamu vicdanının asla kabul etmediği görüntüler ortaya çıkar. Bundan sonra da ne yaparsanız yapın onu telafi etmek mümkün olmaz.''

Kurtulmuş, yüksek mahkemelerin dışında, yerel mahkemelerdeki dosya yükünün ağırlığına da dikkati çekerek, hakim başına en fazla dosya düşen ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi. Böyle bir durumun olmaması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, ''Türkiye hem nüfus potansiyeli hem yetişmiş hukukçusu bakımından fevkalade ciddi bir şekilde yükleri hafifletecek güçtedir'' dedi.

''Adaleti sağlamak, zamanında sağlamak, hakimlerin ve mahkemelerin yükünü hafifletmek, kamu vicdanını tatmin edecek bir adalet sistemi kurmak... Bu dört temel prensip etrafında Türkiye'nin yeni bir hukuk reformuna ihtiyacı var'' diyen Kurtulmuş, Türkiye'nin birçok yerine yeni ve büyük adalet saraylarının yapıldığını, bunun da bir ülkenin çöküşünün göstergesi olduğunu kaydetti.

İlçe sakinleri ile bir süre sohbet eden, esnafın sorunlarını dinleyen Kurtulmuş, daha sonra ilçeden ayrıldı.

 

  

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.