Gölbaşı :
z     z
31 Aralık 2010, 12:42
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Başkan Yeni Yıl Kutlamasını İlk Basın Mensuplarıyla Yaptı...Ne Dedi!

Başkan Yeni Yıl Kutlamasını İlk Basın Mensuplarıyla Yaptı...Ne Dedi!

      Haber :  Anılcan Kaşkatepe - Devlet Bağdat

     Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı Yerel Gazeteciler ile basın toplantısı yaptı. Belediye Mogan Çay Bahçesi camekanlı bölme de yapılan basın toplantısına Başkan Yakup Odabaşı ile birlikte Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kadir Yanık,  Gölbaşı Belediye Meclis Üyeleri  Nazım Kaşkatepe, Mehmet Atak, Hacı Kadir Yıldırım, Sami Özdemir, Ali Atsız,  Nizamettin Çakır,  Belediye Özel Kalem Müdürü İhsan Türkmen, Belediye Kültür ve Eğitim Müdür Vekili Banu Revan ile birlikte yerel gazete temsilcileri  ve muhabirleri katıldı.

 

     Belediye Başkanı Yakup Odabaşı toplantının amacının yerel gazetecilerin yeni yılını kutlamak ve sohbet etmek olduğunu söyledi ancak yine de geçmiş ve gelecekle ilgili projeler hakkında bilgi verdi.  Arsa satışları konusunda bazı basın mensuplarının sorusuyla karşılaşan Başkan  Odabaşı  yapılan projelerin bu yıl uygulamaya başlayacağını belirtti.

 

   Başkan Odabaşı yapmış olduğu konuşma da şöyle konuştu.

 

   “Bugün 2010 yılının son günü  yerel basın mensuplarıyla birlikte olalım istedik, yeni yıla güzel düşüncelerle hep birlikte girelim. Hepizin yeni yılını kutlarım. 2011 yılının başta Gölbaşılı hemşerilerimize olmak üzere, ülkemize, milletimize sağlıklı, huzurlu  bir yıl olmasını diliyorum.

 

     Basın çok önemli bir fonksiyonu yerine getiriyor. Bu konuda yerel gazetelerin çokluğu nedeniyle  Gölbaşı’mızda bir zenginlik var.  Benim kişisel düşüncem basının görevi, halkı objektif, doğru bilgilendirmelidir. Ne kadar tarafsız olursa toplumda o kadar o basın kuruluşuna sahip çıkar. Ciddiye alır. Size ne kadar saygı duyulmasını istiyorsanız, sizinde o derece saygı duymanız gerekir…

 

     Bu toplum bize güven duyarak yönetme görevi verdi. Bu toplum bize güvenmeseydi belki aday bile olamazdık, aday olsak bile kazanamazdık. Seçilmiş insanların bir teveccüh sebebi olduğunu yok saymamak gerekir.  Burada arkadaşlarımız iyi niyetli, topluma hizmet etme yönündedir. Tabi bizlerin eksiği olabilir, hatası da olabilir. Sizinde eleştirileriniz olacak ancak bu eleştiriler olumlu yapıcı olursa katkı da sağlar. Yıpratma tarzında olursa şevkimizi kırar. Her taşın altında acaba olumsuz bir şey var mı! Dersek o zaman yöneticilerde olumsuz etkilenir.

 

    Bu ay seçilişimizin 21. ayı oldu. Ben gelmeden önce arkadaşlara şöyle bir soru sordum. Dedim ki; geçmiş yıllarda birçok belediye başkanı oldu, yönetimler oldu. Hangi belediye yönetiminde ilk 2 yılında projeler uygulandı? Bir kere bir yere talip olduğunuz  ve seçildiğiniz, temsil ettiğiniz kurumu iyi tanımalısınız. Daha sonra kafanızda olan projelerin planlanması, daha sonra da sıraya koyup sizin ve toplumun önemsediği projeleri uygulamanız geliyor.  Bizde 2009 yılı itibarıyla önce durum tesbiti yaptık,  2010 yılında bunları düzene koyma, sisteme oturtturma gibi düşünülebilir.  2010 yılında proje anlamında çok çalışma yaptık. Bunlar birer günlük şeyler değil.  2011 yılında bazı projelerin temelini atacağız.

    Kanal Projesi, Yaşayan Köyler ve Gölçep projesi bir sosyal, bir iktisadi projedir. Bunun ne kadar süre alacağını kestirmek güç ancak bu projeyi başlatmak önemlidir.

 

    Bizim farkımız yapacağımız şeyleri adım adım söylüyoruz. Gölbaşı Belediyesi şu dönemde ne kadar arsa satmış! Bu zamanda ne kadar satmış! Gölbaşı’nın beldeleri mahalle olunca borçlu devir olundu. Şunun bilinmesi açısından söylüyorum.  Arsa satışlarında 2007 yılında bütçeye göre yüzde 116 oranında, 2008 yılında yüzde 105 oranında arsa satılmış.  2009 yılında borç olmasına rağmen yüzde 69 oranında arsa satıldı. Bu seneki bütçeye konulan arsaların yüzde 30’u satılmış.   Hizmet edecekseniz bunun içinde mali kaynağa ihtiyaç var. Arsa zengini olacağım diye hiçbir belediye arsa üretmez. Siz bunu değerinden satıp, şeffaf ihale yapıyorsanız önemlidir.  2 ncisi ise satıştan gelen bu parayı hakkıyla değerlendireceksiniz.  (Burada bazı basın mensuplarının soruları üzerine tartışma niteliğinde konuşmalar olunca araya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Kadir Yanık girerek, “ Bu satışlar bir zarurettir. Belediye nin 700 civarında personeli var, giderler var.” Dedi.

Başkan Odabaşı, Satılan arsaların değerinden satılmadığı zaman imzalamadığını belirtti.

 

   Başkan Odabaşı, Belediye araç parkını 2 katına çıkardıklarını belirterek, “ Çok güzel araçlar kazandırıyoruz Gölbaşımıza, dozerlerimiz, Sallama Kepçe, Kamyonlarımız geliyor. 6 yeni araç daha alacağız.  Araç parkımızı Bugüne kadar ki belediye yönetimlerinin 2 katına yakın oldu.

 

      Emlak gelirlerinin 5 kat daha arttığını belirten Başkan Yakup Odabaşı,  emlak değerlerine yüzde 5 ile 10 arasında zam yapıldığını da belirterek şöyle dedi. “ 2010 yılında emlak gelirleri 5  Trilyon lira arttı.” Dedi.

 

      Belediye’de çalışan bazı müdürlere “ithal müdür” dendiğini belirterek eleştiri konusu olduğunu belirten Odabaışı, “ Önemli olan bizim, Gölbaşı’na faydalı olmasıdır. Benim işime faydalıysa Amerika’dan da getiririm. Gölbaşı’na faydalı olacaksa her taraftan personel getirtirim.” Diyerek eleştirenlere açıklama getirdi.

 

      Konya Yolu geçit projesinin önemli olduğunu belirten Yakup Odabaşı,, Belediye olarak Konya Yolu’na geçit projesi yaptıklarını belirterek basın mensuplarına taslak projeyi gösterdi.  Projenin yapılması için Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’le de görüştüklerini belirten Başkan Odabaşı, “Biz bu projeyi yapabiliriz. Bu konu da Sayın bakanımızla da görüştük. Projemiz var dedik. Ne olacak bilmiyoruz. “diyerek projenin yola altgeçit değil,. Yolu sıfırlama projesi olduğunu belirtti.

 

_dsc0085.jpg

_dsc0118.jpg

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.