Gölbaşı :
z     z
28 Aralık 2010, 14:15
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

CHP Meclis Üyeleri "haklı çıktık" deyip, basın toplantısı düzenlediler...

CHP Meclis Üyeleri

    Yerel basınla kahvaltıda bir araya gelen CHP İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Ercan Şimşek ile CHP Belediye Meclis Üyesi Yusuf Aksakal Taşpınar 77 ada 5 parselde yapılan imar plan değişikliği hakkında yapılan tartışmalarda haklı çıktıklarını iddia edip, sert açıklamalarda bulundular..

      CHP  Gölbaşı İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Ercan Şimşek ile Yusuf Aksakal Taşpınar 77 Ada 5 Parsel’de yapılan plan değişikliği sonucu inşaat alanının çok büyüdüğünü ve bu şekilde arsa sahibine rant kazandırıldığını iddia etmiş, MHP grubundan ise Belediye Meclis eski Başkan Vekili Hamit Mermer ve İmar Komisyon Başkanı Nizamettin Çakır’ı suçlamıştı. CHP lilerin iddialarına karşın Belediye Meclis Başkan Vekili Hamit Mermer ve İmar Komisyon Başkanı Nizamettin Çakır, MHP İlçe Başkanı Selçuk Dağdelener’inde bulunduğu bir basın toplantısında basın açıklamasıyla iddiaları kabul etmemişlerdi.
Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Plan Daire Başkanlığının, Gölbaşı meclisinde tartışmalara neden olan, Hamit Mermer’in “Haksız çıkarsam istifa ederim” dediği tartışmalı Taşpınar 77 ada 5 parselle ilgili CHP’nin haklılığını ispat eden kanaat raporu sonra, CHP’li Ercan Şimşek ve Yusuf Aksakal kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi.
CHP’li Yusuf Aksakal ve Ercan Şimşek bir basın toplantısı düzenleyerek, Hamit Mermer’in Gölbaşı halkından özür dilemesi gerektiğini söylediler.
İTİBAR ETMEDİLER
CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Ercan Şimşek 77 ada 5 parselle ilgili konuşma yaptıklarını, konuşma yapmadan önce araştırdıklarını belirterek, “Birkaç ay önce mecliste çok önem verdiğimiz ama diğer belediye meclis üyelerinin itibar etmediği bir sıkıntı yaşandı. Biz mecliste ısrarla uyarmaya çalıştık. Meclis üyelerinin oy verirken bunu sorgulamasını istedik. Ancak bizim konuşmalarımızı önemsemediler ve konu ile ilgili bizim problem yarattığımızı öne sürdüler. Ama biz konuşma yapmadan önce araştırıp daha sonra sıkıntı yaratabileceği noktaları ortaya koyduk”
KABUL ETMEDİLER
“Olay yerel basına yansıdı. Yaptıkları açıklamalarda herhangi bir usulsüzlük ve kişi menfaati olmadığını söylediler. İnşaat artışı yok dediler, biz teknik ekibimize güveniyoruz dediler. Ancak söyledikleri sözlerin dayanağı yoktu. Konu hakkında bilgi sahibi değildiler çünkü temelleri yoktu. Yapılan imar değişikliği siyasiydi, ancak onlar bunu kabul etmeyip, inkar ettiler.”
DERS ALSINLAR
“Biz bunun böyle olacağını biliyorduk. Ama en azından bundan sonra meclisteki arkadaşlar karar verirken, meclis üyesi olarak dikkat etsinler. Hiçbir üye sadece geçirilsin diye imza atmasın. Üyelerde, o zamanki vekilde, belediyedeki imar uygulamaları yapan yetkili kişiler de umarım ders alırlar” dedi.
USULSÜZLÜKLERİ GÖSTERMEK İÇİN SEÇİLDİK
CHP Belediye Meclis Üyesi Yusuf Aksakal ise yerel basına göstermiş olduğu destek nedeniyle teşekkür ederek konuşmasına başladı. Aksakal tartışmalı ,imar plan değişikliği ile ilgili daha önce yaptığı açıklamalarda usulsüzlük ve haksız kazanç olduğunu defalarca dile getirdiklerini beyan ederek, “Biz CHP’li sadece 2 meclis üyesi olarak Gölbaşı’na hizmet etmek, gelişimine katkı sağlamak ve usulsüzlükleri göstermek için seçildik.. Taşpınar 77 ada 5 parselle ilgili imar plan değişikliği Nisan ayında gündeme getirildi. İtirazlarımız üzerine komisyona tekrar gönderildi. Sonradan tekrar meclise geldi. Biz CHP olarak buna karşı çıktık. “Plan değişikliği olursa haksız inşaat artışı olur” dedik. İmar komisyonu başkanı ile imar değişikliği yapılacak olan arsaya gittik. Bu konuyla ilgili açıklama yaptık.”
BOŞ KONUŞMADIK, HAKLI ÇIKTIK
MHP Gölbaşı İlçe Başkanı, bir meclis üyesi ve imar komisyon başkanı kurumsal bazda bir açıklama yapma gereği duydular. O açıklamalarda bizim için “Boş konuşuyorlar, belgesiz konuşuyorlar, dedikleri kadar inşaat artışı yok” dediler. Ancak boş konuşmadık, haklılığımız ispat edildi. Mecliste oylama esnasında bile bile kargaşa yaratılarak, Kadir Yanık üzerime yürüdü. Söz hakkı tanınmadı. Söz hakkımıza tahammül edilmedi. Bizim muhalefetimize rağmen, imar değişikliği onaylandı. Biz CHP olarak red oyu vermemize rağmen, tutanaklara kabul oyu verdiğimizi yazdılar. Bizim meclisimizde onaylandıktan sonra, imar değişikliği Büyükşehir Meclisine gitti. Komisyona havale edildi. Komisyonda Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Plan Daire Başkanlığından görüş istedi.
Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Plan Daire Başkanlığının Taşpınar 77 ada 5 parselle ilgili verdiği görüş şu “Başkanlığımızca yapılan değerlendirmede, plan değişikliği önerisi ile her ne kadar emsal 0.60 olarak korunuyor olsa da 0.00 kotu altında kalan alanların ve çatı arası kullanımlarının toplan emsal alanına dahil edilmesinin inşaat alanı artışı getirdiği bu nedenle (3) nolu plan notunda “0.00 kotunun altında kalan tüm alanlar, toplam emsal alanına dahil değildir” ifadesinin ve (4) nolu plan notunun iptal edilmesi halinde söz konusu önerinin uygun olacağı görüş ve kanaatine varılmıştır.” deniliyor.
Biz daha önce yaptığımız açıklamalarda 3 ve 4 no’lu maddelerin plan değişikliğinden çıkarılmasını söylemiştik. Ancak diğer meclis üyeleri bizi dinlemedi. Büyükşehir Belediyesi teknik ekibi siyasi karar veremez. Ancak Hamit Mermer, Nizamettin Çakır ve Selçuk Dağdelener o gün ne demişlerdi “Biz teknik ekibimize güveniyoruz” İnşaat alanı artışı getiren yerlerin dahil edilmemesi kanaatine varıldı. O zaman Büyükşehir raporumu yanlış?
OLUMSUZ KANAATE RAĞMEN KABUL ETTİLER
“Büyükşehir Meclis Üyesi Kadir Yanık’ın da bulunduğu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonunda ise Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Plan Daire Başkanlığının kanaatine rağmen “İnşaat alanı artışı getiren 0.00 kotu altında kalan alanların ve çatı arası kullanımların toplam emsal alanına dahil edilmemesinin irdelenmesi gerektiği görüş ve kanaatine varıldığı, hususları tespit edilmiş olup, yapılan değerlendirmede toplumsal amaçlı 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliğinin onayı komisyonumuzca uygun görüşülmüştür” kararına varıldı.
BÜYÜKŞEHİR GÖRÜŞÜMÜZÜ DESTEKLİYOR
Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Plan Daire Başkanlığı olumsuz raporuna rağmen, komisyon kabul oyu veriyor. Ve o komisyonda Kadir Yanık’ta var. Kadir Yanık buradaki sıkıntıları çok iyi ve net biliyor. Burada bir çelişki var, komisyonda hem konunun irdelenmesi deniliyor, hem de kabul ediliyor. Burada komisyon raporuna irdelenmesi kelimesi konularak halkın ve gazetecilerin kafasının karıştırılması sağlamaya çalışıyorlar. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Plan Daire Başkanlığı’nın sunduğu kanaat bizim görüşlerimizin doğru olduğunu ve yanılmadığımızı açıkça ortaya koyuyor. Siyaset etik yapılmalı. Gölbaşı’nda ki oylamada bilerek kargaşa yaratıldı. Bunların hepsi planlı. Yapılan açıklamalar raporlar vs. bunlar hepsi bir planın parçası.”
ÖNCE HALKTAN SONRA BİZDEN ÖZÜR DİLESİNLER
CHP İlçe Başkanı Ercan Şimşek halkın yanlış bilgilendirilmeye çalışıldığını ifade ederek “T.C. bir kanun devleti, bir hukuk devletidir. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Plan Daire Başkanlığı’nın verdiği görüş bizim görüşlerimizin doğru olduğunu kanıtlıyor. Biz konu ile ilgili çalışma yaptık, araştırdık ondan sonra görüşlerimizi söyledik. Biz belgelerle konuşuruz. Ancak Gölbaşı Belediyesi’nde bir teknik çalışma olmadı, yazılı olarak ta bir çalışma ortaya koyamazlar. Kurumsal bir açıklama da yapmadı. Bizim CHP gurubu olarak sayısal üstünlüğümüz yok ama, biz doğruyu savunduk. Biz şu anda haksızlık olmadığını iddia eden kişilerden özür bekliyoruz. Biz özrü önce halka yapmalarını, sonra bize yapmalarını istiyoruz. Rant sağlanmadığını açıkça ortaya koysunlar. Çünkü halka ait kamunun malı kullanılarak, birilerine haksız kazanç ve menfaat sağlanmaya çalışıldı.”
KENDİLERİNE KARA LEKEYİ YAPIŞTIRMASINLAR
İnsanlar yanlış yönlendirilmemelidir. Planda kullanılan “İrdelenmesi” ibaresi insanların kafasını karıştırmak için konulmuş bir ibaredir. Artık bu olaysan sonra Gölbaşı Belediyesi’nin hatalarını görmesi ve bu hatalara karşı önlem alması gerekiyor. Yapılan haksızlığı halka nasıl anlatacaklar bilinmez. Ben imar plan değişikliği ile yapılan görüşmelerde söz alarak meclis üyelerine yanlış yaptıklarını, red oyu vermeleri gerektiği konusunda resmen yalvardım, sizlerde şahit oldunuz. Bundan sonra o yanlış kararı alanlar harekete geçerek, Büyükşehir Belediyesi’nde komisyona tekrar iade edilen kararı iptal ettirmesi gerekiyor. Onlar kendilerine bu kara lekeyi yapıştırmasınlar.”
SAĞDUYULU HAREKET EDİLSİN
Meclis üyelerimizin sağduyulu olması gerek. Bu karar neden acele bir şekilde geçirilmek istendi? Bu kararı aldırmak isteyenlerin art niyetleri açıkça belli oluyor. Plan yapıyorlar, ama planları tutmadı. Bu planlar Bağdat’dan döndü, Şam’a da gider Şam’dan da döner. Biz bu konu ile ilgili Şam’a kadar da gideriz. Konu Büyükşehir’de kabul edilirse konuyu yargıya mutlaka taşıyacağız. Gölbaşı çok büyük ve gelişen bir yer. Rantıda fazla. Ancak biz bundan sonra rantçılara fırsat bırakmayacağız” dedi

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.