Gölbaşı :
z     z
27 Aralık 2010, 21:52
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nda Soğuk/Derin Siyasi Rüzgar Ekenler...1

Gölbaşı'nda Soğuk/Derin Siyasi  Rüzgar Ekenler...1

    Düşüncesini bilmediğimiz yöneticileri baştacı yapıyoruz. Basın da buna çanak tutuyor! dersek yerinde olacaktır. Muhabirler çok önemlidir,

Yerel gazetecilik zor meslektir. Toplumsal ve Kamusal sorumlulukları ister istemez yüklenirler.  Siyasette her zaman etken rol oynarlar, kimi farkında, kimi farkında olmadan birilerini destekler, birilerini geriletir.

      Ancak  sadece bu değil tabi basının işi, 5-10 siyasetçi arasında gidip gelmek, birine kaç, birine tut, birine yakala, birine ye..misali kendi oluşturduğu  kurguları içerisinde sanal siyaseti gerçeğe dönüştürmek çabası  olmamalıdır…      Toplumu gerçeklerle yüzleştirmeli ve iki kelimeyi bir araya getiremeyen,  topluma önderlik yapabilecek vasıfta olmayan, insanlara demokratik bir gelecek sunamayan yani sosyal, kültürel, siyasal ve kamusal alanlarda gelişmeye katkı vermeyecek, bilinç tohumları ekemeyen dinamikleri  baş tacı ettirmenin vebali de biz gazeteci ve muhabirlerin elindedir.       Ancak, Gölbaşı nda belli tabular yıkılmadığı için ağzı olan konuştuğu gibi, parası olanda konuşuyor. Bu sorunu aşmamız gerekiyor. Gerçeklerle halkımızı yüzleştirip, bizleri yönetenlerin düşüncelerini halkımıza ulaştırmamız gerekiyor.  

     Gerek ülkenin güncel konularında, gerek bölgenin -  yerel konularında bu dinamiklerin düşüncelerini alıp, kamuoyuna aktarmamız gerekiyor. Ne düşünüyor, ne söylüyor, birikimi, takibi ve gündemi ne kadar biliyor….

       Bu kadar yerel basın mensubu olmasına rağmen maalesef bu hepimizin eksikliğidir.

      Tabi şöyle bir durumla da karşılaştığımız oluyor. Mesela ilçe başkanlarına gündem hakkında soru sorup açıklama istendiği zaman ya daha sonra deyip kestirip atıyor  yahut ta kem küm ederek lafları yuvarlıyor. Ortaya net bir tavır koyamıyor. Bu ilçe başkanı yada o ilçenin teşkilat yönetiminin zafiyetinden başka bir şey değil. Bunlar aşılmalı…

    Toplumun önüne düşerek ben en iyiyi yaparım, ben üretirim, ben refaha götürürüm, ben biraya getiririm, ben demokrasiye katkı veririm, toplumu bilinçlendirmek için çaba sarfederim vb. gibi birçok yetenek, tecrübe ve birikimim hatta eğitimim var diyen yöneticileri halka tanıtmamız gerekiyor.

 

   Keşisel menfaatlerini düşünenleri toplumu düşünüyormuş gibi göstermeyecek,  ufku olmayanları bu toplumu ileriye doğru götürebilecek gibi sunmayacak.

  Yani,  Çakal’ı Kurt gibi göstermeyecek…

 

 

///                                                    ///                                                  ///

 

 

    Belediye Meclis Üyesi Hamit Mermer’in gezmediği parti kalmadı. Soldan Sağa, ortadan kıyıya ne kadar parti varsa hepsinde etkili rol almıştır. SHP ‘de  CHP de ilçe başkanlığı yapmıştır. Belediye Başkan aday adayı olmuştur. DSP de belediye başkan aday adayı olmuştur. Tekrar CHP ye dönmüş yine Başkan Aday Adayı olmuş sonra dosya çekmiş 2009 yerel seçimlerinde AKP den istifa eden yol arkadaşı Yüksel Özbek ile MHP saflarına katılmıştı. 

 

     Seçilen meclis üyeleri arasında en etkili, siyasi yönetim  bilgili ve tecrübeli olan Hamit Mermer’e Belediye Başkan Yardımcılığı sözü verildimi bilmiyorum ancak ilk zamanlarda da kendisi sürekli söz verildiği yönünde konuşmalar yaptı. Bunu bana da kendisi söyledi. Ancak, Belediye Başkanı Yakup Odabaşı bu konu da hiç açıklama yapmadı. Neyse bu bilinmez konuyu deşelemeye gerek yok.

 

      Ancak, Belediye Meclisi 1.Başkanvekili olarak görev yapıyordu. Son dönemde de yurtdışına giden Belediye Başkanı yerine vekaleten de bakmıştı. Aylar önce yine gündeme gelen istifa girişimlerinin artık unutulduğu sanılırken  bir duyduk ki Hamit Mermer istifa etmiş…Bağımsız kalacağı konuşulurken birkaç gün geçmeden AKP saflarında yerini aldı.

 

     Sağın Solun  kalmadığı bir dönümde sosyal demokrat kökenli muhafazakar olan Hamit Mermer AKP de ne yapacak! Gölbaşı siyasetinde nerelerde yer alacak bunu zaman gösterecektir.

 

     Meclis Üyeleri içerisinde siyasi ve belediyecilik bakımından en tecrübeli ve bilgili olan Hamit Mermer nasıl oluyorda durmadan parti parti dolaşabiliyor, her partide yerini alabiliyor o da onun artık  siyasi sırrı! heralde…

 

      Başkan Yakup Odabaşı seçilmiş ve ilk  dönemdeki meclis toplantısında  Gölbaşı’na bir “Cemevi” yapılması konusunda arsa talep eden önerge vermişti. Bu önerge ile çatlak sesler verilmeye Parti içi muhalefet o zaman başlamıştı…

     Benim merak ettiğim konulardan bir tanesi de şu, AKP nin meclis üyesi  ilk önerge olarak yine bu konuyu  meclis gündemine taşıyacak mı!

   

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.