Gölbaşı :
z     z
25 Aralık 2010, 12:14
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan'nın Suyu Eymir'e Bırakıldı...Ancak Kimler Bıraktı Belli Değil!

Mogan'nın Suyu Eymir'e Bırakıldı...Ancak Kimler Bıraktı Belli Değil!

MOGAN’IN SUYU KANALA BIRAKILDI…

MOGAN’IN SUYU EYMİRE AKIYOR…

 

 

    Gölbaşı Mogan Gölü’ndeki suların yükselmesiyle birlikte kanal kapağı açılarak sular Eymir Gölü’ne bırakılmaya başlandı.  Göl tahliye kapaklarını kimlerin açtığı konusunda çeşitli söylentiler var.

 

    Yağan kar ve yağmur suları ile birlikte son 15 gün içerisinde yaklaşık 50 santimetre yükselen Mogan Suyu’nun kotunun normal olduğunu belirten yetkililer göl suyunun neden bırakıldığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

    Mogan Gölü’nü Eymir Gölü’ne bağlayan su kanalına su tahliye kapakları kaldırılarak bırakılan suyun ne kadar akacağı belli değil. Mogan Gölü’nden bırakılan suyun göl kıyısındaki bazı işletmecilerin çay bahçelerine kadar su girdiği için bırakıldığı iddia ederken, bazı işletmecilerde “halen su seviyesi göl kotuna ulaşmadı. Neden bırakılıyor” diyerek eleştirdi.

 

     Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek Başkanı İsa Ömercan, Mogan Gölü’ndeki suyun neden bırakıldığını bilmediğini, geçen hafta yetkililerin su seviyesinin normal olarak açıkladığını belirterek, “Bugün suyu kimler bıraktı bilmiyoruz. Bazı işletmecilerin bahçelerine kadar çıkan sudan rahatsız oldukları için tahliye kapağını açtığı öne sürülürken, kimisi de DSİ tarafından kapak açıldı diyor. Özel Çevre Koruma Kurum yetkilileri de suyun normal seviyesinde olduğunu belirtmişlerdi.  Bu önemli konuda tek bir kurumun yetkili olması gerekir. Gölde şu anda su seviyesi çok güzel. Gölün bazı kıyı bölgelerinde su taşkınları olabiliyor ancak bu  bölgelerde setler yükseltilirse daha  daha fazla su tutulabilir. Ayrıca, kapak açılacaksa yetkili kurumlar tarafından bu daha önce duyurulsun, herkes bilsin”dedi.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.