Gölbaşı :
z     z
24 Aralık 2010, 00:41
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Gölbaşı'nda Konferans Verdi..

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Gölbaşı'nda Konferans Verdi..

Haber: Devlet Bağdat - Anılcan Kaşkatepe

   

    Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar Gazi Üniversitesi Gölbaşı Kampüsü'nde  Öğrencilere  Tüketici Hakları konusunda konferans verdi.  Çakar; “Türkiye’nin güçlü bir tüketici hareketine ihtiyacı  var. Türkiye’de nerdeyse hiç yerli malı kalmadı.”^dedi.   Turhan Çakar’ın verdiği konferansa Öğrencilerle birlikte, ögretim görevlileri ve THD  yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

 

Turhan Çakar vermiş olduğu konferansta tüketici hakları üzerine birçok konuya dikkat çekerek şöyle konuştu.

 

      “ Uzun yıllardır buradaki öğrencilerimizle ilişkilerimizi sürdürmekteyiz.

Tüketici haklarını koruma derneği 18 Ocak 1991 de kuruldu ve 32 şubesiyle birlikte kamu yararına birçok faaliyetler göstermektedir.

 

 TÜRKİYE NİN GÜÇLÜ BİR TÜKETİCİ HAREKETİNE İHTİYACI VAR..

 

Türkiye’nin güçlü bir tüketici hareketine ihtiyacı var. Bunun için sizleri çalışmaya ve desteğe beklemekteyiz. Halkımız çok yanlış bilgilendirilip yanlış yönlendirildiği için mağdur oluyor.Bu nedenle karşılaştığınız ilk sorunda bizleri arayıp bilgilendirmeniz ve bilgi almanız sizin açınızdan en doğru olacaktır. Üretim ve tüketim bir bütündür.

 

TÜRKİYE DE NERDEYSE YERLİ MALI KALMADI..

 

Ülkemizde çevreye ve doğaya zarar veren o kadar çok üretim var ki. Buna çözüm olarak sürdürülebilirlik adıyla çözüm öne atılıyor, fakat böyle bir şey yok.

Dünyada ki üretim ve tüketim politikası o kadar çok ki gelin bunlara karşı durup örgüt olalım.

Türkiye de neredeyse yerli malı hiç kalmadı, insanlarımızda yerli malı bilinci azalıyor. Her tarafımız aldatıcı reklamlar ile doldu taştı.

 

SAĞLIĞA ZARARLI BİRÇOK MALZEME TÜKETİYORUZ..

 

   Vatandaşımız sağlığına zararlı çok fazla malzeme tüketme, bu zararlı malzemeleri o kadar çok kullanıyoruz ki vücutlarda artık bağışıklık kazanmış durumda. Fakat gençlerimize yazık. Bu tür yiyecekler obezite, alerji, kalp-damar, beyin hastalıkları, hipertansiyon ve kemik erimesi hastalıklarına neden oluyor. Sağlık Bakanlığı’nın araştırmasına göre kalp hastalığı 15 yaşa kadar düşmüş. Neden bu zararlı üretimleri tüketelim ki? Türkiye de bu üretimlerden yarısından çoğu gereksiz ve zararlı.

 

     Her alışverişimizde şu soruyu kendimize sormalıyız: Bilinçli Tüketici Kimdir?

Bilinçli tüketici:; Aldığını sorgulayan, Haklarını arayan, Önüne gelen malzemeyi almayan, Tüketici haklarına uygun davranan, Emeğe saygı gösterendir. Yasaya göre Tüm Sanayi malları için Türkçe tanıtım kullanma kılavuzu olmalıdır. Yanlış ve zararlı üretimler hiç olmasa, zararlı gazların salını mı sıfır olsa bile, şu anki kirlilik 150 sene daha sürecektir.

Tüketicinin Hakları, Kusurlu malı aynı özellikteki aynı cinsteki malla değiştirmek, İade etmek, Eksiğinin giderilmesini istemek, Bedelini istemek gibi hakları var. “dedi.

NECİP BAYRAKTAR ~ 27 Ağustos 2011, 16:50

Mayıs 2011 ttnet internet kapattym Dopiğ e abone oldum 5 gün bekledim açılmadı iptal ettm tekrar ttnet abone oldum Dopıng tarafından bana 2 dönem 55 TL borçum olduguna dair tehdit içerikli ihbarneme geldi.7 gün içinde ödemem isteni ödedim gönülsüz gerekenin yapılmasnı istiyorum saygılarımla.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.