Gölbaşı :
z     z
10 Aralık 2010, 20:14
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

TED Ankara Koleji Öğrencileri Zorbalığa Dur Diyor..

TED Ankara Koleji Öğrencileri Zorbalığa Dur Diyor..TED Ankara Koleji öğrencileri “Zorbalığa Dur”, diyor.        Okullarda zorbalığın görülme sıklığı son yıllarda artış göstermekte ve birçok öğrencinin de zorbalıkla bir şekilde karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir. Bu nedenle TED Ankara Koleji İlköğretim Okulu I. Kademe Kısmında, Aralık ayında akran zorbalığı konusunda önleyici bir program başlattı.     

Okullarda zorbalığın görülme sıklığı son yıllarda artış göstermekte ve birçok öğrencinin de zorbalıkla bir şekilde karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir. Bu nedenle TED Ankara Koleji İlköğretim Okulu I. Kademe Kısmında, Aralık ayında akran zorbalığı konusunda önleyici bir program başlatıldı. Bu program dahilinde, her sınıf düzeyine göre farklı hazırlanan eylem planı uygulanıyor. Eylem planı kapsamında hazırlanan afişler, etkinlikler ve sınıf uygulamaları ile öğrencilerin zorbalığa dikkatlerinin çekilmesi ve farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

 

TED Ankara Koleji’nde “Zorbalığa Dur Günü” olarak ilan edilen 8 Aralık 2010 Çarşamba günü, ilköğretim 1-5. sınıf öğrenci ve öğretmenleri, “mavi” renkli bir kıyafet veya aksesuar ile okula gelerek eyleme katıldılar. Zorbalıkla ilgili hazırlanan afişler, okulun Kolej Sokağı’nda sergilendi. Öğrenciler ayrıca hafta boyunca sınıflarında “Zorbalık” konulu kısa filmleri izleyerek, öğretmenleri ve arkadaşları ile filmlerde gördükleri davranışları yorumladılar. Zorbalık hakkında resimler çizdiler ve buldukları sloganları okul radyosundan anons ettiler.

Eylem planı kapsamında her sınıf sınıf düzeyinde gerçekleştirilen uygulamaların konu başlıkları ise şöyle:

1.sınıflarda: “Zorbalık Nedir?”, “Öfke Doğal Bir Duygudur”.
2.sınıflarda: “Bana Şiddet Uygulama İzin Vermiyorum!”, “Kişisel Sınırlarımı Biliyorum.”
3.sınıflarda : “Alay Etme”, “Kişisel Sınırlarımı Biliyorum 2”, “Bende Varım”, “Davranışlarımın Etkileri”.
4.sınıflarda: “Dışlanma”, “Öfkelendiğim Zaman”, “Düşemcem ve Duygum”.
5.sınıflarda: “Bana Şiddet Uygulama, Buna İzin Vermiyorum!”, “Hayır Dersem Kırılma”, “Duygularım ve Davranışlarım”

Bilgi Notu ZORBALIK: Okullarda şiddet içeren davranışları zorbalık olarak tanımlayabiliriz. Zorbalık, öğrencilerin duygusal, fiziksel ve psikolojik güvenliğini tehdit eden bir sorundur. Zorbalık, bu yaşantılara maruz kalan çocuklarda, özellikle korku ve çaresizlik gibi güçlü ve yoğun duygular uyandırmaktadır.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.