Gölbaşı :
z     z
06 Aralık 2010, 10:16
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

ADD Gölbaşı Şubesi Bu Hafta Prof. Dr. Seçil Karal'ı Davet Etti..

ADD Gölbaşı Şubesi Bu Hafta Prof. Dr. Seçil Karal'ı Davet Etti..ADD GÖLBAŞI ŞUBESİ BU HAFTA PROF. SEÇİL KARAL AKGÜN'Ü KONUK ETTİ..KADIN HAKLARI GÜNÜNDE, KADINLARA HAKLARI HATIRLATILDI..  
   Atatürkçü Düşünce Derneği Gölbaşı Şubesi, her hafta düzenlediği seminerlerine devam ediyor.
   Her hafta uzman isimleri ilçemizde ağırlayarak, Gölbaşılılarla buluşturan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin bu haftaki konuğu, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçil Karal Akgün oldu. ADD Gölbaşı Şube Başkanı Kadir Gülhan'ın da bulunduğu söyleşi de kadınların ilgisi az oldu.
   5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısı ile “5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesi” konulu seminer, Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Konferans Salonu’nda yapıldı.
   Kadının eşitliğine, toplumdaki yerine, kadının sorununun evrensel bir sorun olduğu gibi konulara değinen Prof. Dr. Seçil Karal Akgün, “Tarihte seçme ve seçilme hakkı ilk defa feodalizmin yıkılmasıyla birlikte mülk sahibi erkeklere tanınan bir vatandaşlık hakkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Fransız ihtilalinden sonra mülk sahibi olmayan erkeklere de oy hakkı tanındı. Bunu beyaz ırktan gelmeyen siyah erkeklere tanınan oy hakkı izledi. Ancak kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edebilmeleri için uzun yıllar mücadele etmeleri gerekti. Türkiye'de ise 5 Aralık 1934’te kadınlar genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkını kazandılar. Türkiye’de kadınların siyasal haklarının tanınması ile ilgili iki yanlış düşünce söz konusudur. Bunlardan ilki kadınların siyasal alanda mücadele etmedikleri bu hakkın onlara tepeden verildiğini iddia eden görüştür. İkinci görüş ise birincinin uzantısı olarak devam eden ve Türkiye’de kadınlara siyasal hakları tepeden verildiği için bu haklarını kullanmadıklarını ya da kullanamadıklarını ifade eden görüştür” dedi.
    Eski Türklerde kadının eşit olduğunu aktaran Akgün, “Kadın sorunu; eğitim sorunu, düşünce sorunu ve evrensel bir sorundur. Kadının dışlandığı toplum uygar bir toplum olamaz. 5 Aralık 1934 tarihinde seçme seçilme hakkını elde ettik etmesine ya aradan geçen 72 yıllık sürede seçme seçilmenin seçilme bölümünde hiçbir gelişme göze çarpmıyor. Kadınlar TBMM’de %4.4 yerel yönetimlerde ise yüzde l oranında temsil ediliyorlar. Toplumun yarısını biz teşkil ediyoruz. Sayımıza ve birde temsil oranlarımıza bakın. Var olan kimi olanaklarımızda sessiz sedasız elimizden alınmak isteniyor. Kadınlar iş yaşamına girmek için yıllardır mücadele veriyorlar. Batıda pozitif ayrımcılık olarak kotanın bile az bulunduğu kadınların yarı yarıya temsilinin konuşulduğu şu günlerde var olan olanaklarımızın sessizce elimizden alınmaya çalışılması da çok düşündürücüdür. "dedi.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.