Gölbaşı :
z     z
27 Kasım 2010, 21:31
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

ADD Gölbaşı Şubesi'nin Söyleşileri Devam Ediyor...

ADD Gölbaşı Şubesi'nin Söyleşileri Devam Ediyor...

Atatürkçü Düşünce Derneği Gölbaşı Şubesi etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor.  Çalışmalarıyla kadrolarında aranan kişiler olan birçok isim ile eğitim seminerleri düzenleyecekleri müjdesini veren ADD’nin bu haftaki konuğu Başkent Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Ünsal Yavuz oldu.

Seminer, ADD Gölbaşı Şubesi Başkanı Kadir Gülhan yönetiminde Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda gerçekleşti.

 Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehit öğretmenler adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan seminere katılım oldukça azdı. ADD Gölbaşı Şube Başkanı Kadir Gülhan seminerin olacağına dair yaklaşık 300 kişiye bilgi verdiğini belirterek ;” insanlar padişah dönemindeki gibi dayak yeriz, kırbaç yeriz düşüncesi ile mi gelmiyor anlam verebilmiş değilim.” Dedi.

Gölbaşı’nda daha önce üç kez seminer düzenlediğini belirten Prof. Dr Ünsal Yavuz ise konuşmasına ”sayının az olması önemli değil. Önemli olan beş kişi dahi olsa bizi dinlemeye gönül vermiş kişilerin aramızda olmasıdır.” İfadesinde bulundu.

Yaklaşık iki saat süren seminerde başöğretmen Atatürk, demokrasi, aydınlanma, eğitim gibi güncel konulara değinildi.

“Aydın olmak zordur”

            Aydınlanmanın Rönesans ve Reform hareketinin ardından başladığını belirten Prof. Dr. Ünsal Yavuz; ” Bu üç oluşumda sanayi devrimini beraberinde getiriyor. Aydın olmak insan varlığına saygılı olmak, insanlık adına bir şeyler yapmaktır. Aydın olmak zordur, herkes aydın olamaz. Aydın kişi her konuda aklı temel alır. Aydınlanmanın temel düşüncesi de akıldır.” İfadesinde bulundu.

            Batı’nın 400 yılda yaptığı değişimi Atatürk 15 yılda gerçekleştirmiştir”

            Prof. Dr. Yavuz;” Batıda 400 yılda gerçekleşen Rönesans, Reform ve Aydınlanma Çağı, Türkiye’de 15 yıl içerisinde Atatürk tarafından gerçekleştirilmiştir. 1922 ve 1937 yılları arasında Atatürk’ün yaptığı çalışmalar ile bu üç kavram arasında hiçbir fark yoktur. Atatürk devrimi Rönesans’ın kendisidir. Bireyin ulusun bir yurttaşı olması, düşünen soru sorabilen bir toplumun ortaya çıkması, herkesin eşit haklara sahip olabilmesi Türkiye’de Rönesans’ın olduğu gerçeğini gösterir. Atatürk din ve devlet işlerini birbirinden ayırarak Reform’u gerçekleştirmiştir. Türkiye’de aklı ve bilimi temel alan sistemi devreye koyarak Aydınlanma Çağı’nı yaşatan kişide Atatürk olmuştur.” Açıklamasında bulundu.

            “Türkiye karanlığa sürükleniyor”

            Türkiye’deki eğitim alanındaki gelişmeleri rezalet olarak nitelendiren Yavuz;”  18. Eğitim Şurası’nda alınan kararlar Türkiye’yi giderek karanlığa sürüklüyor. Atatürk’ün kurduğu eğitim sisteminden tamamen uzaklaşıyoruz. Tam bir devlet yıkıcılığı yaşanıyor. Atatürk, 1921 yılında Ankara Muallimler Kongresi’ni topluyor. Toplumun sadece % 5’inin okuma yazma bildiğinin farkında olan Atatürk’ün o zorluklar altında dahi eğitim alanında çalışmalar yaptığını kimse inkar edemez. Ama günümüzde eğitim çok daha farklı bir yol aldı. Ben yaşananları hiçbir şekilde onaylamıyorum.” Diyerek iktidarı eleştirdi.

“Zorunlu eğitim İmam Hatiplere ilgiyi azalttı”

Eğitim alanında yapılan yenilikler içerisinde zorunlu eğitim sürecinin 8 yıla çıkarılmasının İmam Hatip Okulları’na olan ilgiyi azalttığını söyleyen Prof. Dr Yavuz;” Bir eğitim sistemini çağdaşlaşma yolundan ayırdığınızda sonuçlarına da katlanmak zorunda kalırsınız. Ve bu sonuçlar tek yönlü olmaz. Sadece eğitim sistemini etkilemekle kalması imkansızdır. Zorunlu eğitimin 8 yıla çıkması karşısında devlet bir nevi ailelere destek verdi. Çocuklar okuldan mezun olduğunda birçok şeyin bilincinde oldular. Böylelikle artık İmam Hatip Liseleri tercih edilmedi.” Açıklamasında bulundu.

“Oyunlara gelmeyiz”

Türban konusunda son yıllarda yaşanan gelişmeleri olumsuz olarak değerlendiren Prof. Dr. Yavuz;” Artık üniversiteler iktidarın elinde. Bazı rektörler iktidar yanlısı olmak için türban konusunda esnek davranıyor. Başkent Üniversitesi’nde böyle bir duruma asla izin verilmez. Türban tartışmalarının olduğu bir dönemde Beyaz TV muhabirleri yanlarına birkaç bayanı da alarak haber yapmaya çalıştı. Bayanlar türbanlarını takacak muhabirler de bunu değerlendirerek Başkent Üniversitesi’nde türbana izin verildiği yönünde haber yapacak. Tabi biz bu duruma izin vermedik.” Dedi.

“gençlerimiz marka giyinmenin peşinde”

Atatürk’ün geleceğin eseri olarak gösterdiği gençlerin artık marka giyinme, kısa yoldan para kazanma gibi amaçlar peşinde koştuğunu söyleyen Yavuz;” Ders anlatırken gençlerin beni dinlemediğini, başka dünyalarda olduğunu hissediyor ve üzülüyorum. Gençlerimiz ülke gündeminden, yaşanan olaylardan habersiz. Yapılan yanlış politikalar, ailelerin ilgisizliği gençlerimizi bu hale getirdi.” diyerek konukları bu konuda uyardı.

“Cumhuriyet tehlikeye düşerse dönüşü olmaz”

Cumhuriyet mi önde gelir yoksa demokrasi mi? sorusuna verilecek cevabın cumhuriyet olacağını belirten Prof. Dr. Yavuz;” Demokrasi gider ve tekrar geri gelir. Ama yönetim biçimi olan cumhuriyet giderse tekrar gelmez. Cumhuriyet bu ülkeye zor şartlar altında kazandırıldı. Onu korumak ise bizlere, gençlerimize verilmiş bir görev.” açıklamasında bulundu

www.gazetegolhan.com

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.