Gölbaşı :
z     z
26 Kasım 2010, 10:29
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Ramazan Yılmaz, Kurban Derileri THK'ya toplama Genelgesi'ni Hatırlattı...

Ramazan Yılmaz, Kurban Derileri THK'ya toplama Genelgesi'ni Hatırlattı...      Kurban Bayramı'nda derileri toplama yetkisi olan Türk Hava Kurumu Gölbaşı Şubesi 2788 koyun, 45 keçi, 15 bin 160 sığır derisi topladı.  Koyun derisini 6.40 TL, Keçi derisini 6.45 TL, Sıgır derisini de kğ. 2.60 TL. ihale ile sattı. THK Gölbaşı Şubesi toplam olarak 57.549 TL. gelir elde etti.      Türk Hava Kurumu Gölbaşı Şube Başkanı Ramazan Yılmaz, Kurban derilerinin hangi kurum tarafından toplanılacağına dair resmi gazete de çıkan yönetliği hatırlatarak, toplanan kurban derileri hakkında kamuoyuna bilgi verdi.      Türk Hava Kurumu Gölbaşı Şube Başkanı Ramazan Yılmaz'ın yapmış olduğu açıklama şöyle:     "TÜRK HAVA KURUMU GÖLBAŞI ŞUBE BAŞKANLIĞI  2010 YILI KURBAN BAYRIMI

KURBAN DERİSİ TOPLMAMA FAALİYETİ

 

 

            27 Ara. 1999 tarih ve 23919 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ile ilgili Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmeliğin 15 nci maddesi uyarınca Kurban Derisi, Bağırsak toplama ile Fitre ve Zekat zarfı dağıtma suretiyle yardım toplama yetkisinin “ Türk Hava Kurumu’ na “ ait olduğu belirtilmiştir.

 

            Kanun Gereği THK Gölbaşı Şube Başkanlığı 16 Kasım 2010 – 19 Kasım 2010 tarihleri arasında Gölbaşı ilçesi Sınırları İçerisinde 13 Araç ve 61 Toplayıcı (İşçi) ile Kurban Derisi toplama faaliyetini gerçekleştirmiştir.

 

            20 Temmuz 2010 tarihinde saat 10.00 ‘da Ankara Ticaret Borsasında satış komisyonunca açık artırım usulünce İstanbul – Bolu – Gerede – Ankara – İzmir – Uşak vs. illerden katılan deri müteahhitleri nin iştiraki ile satılışı yapılmış. THK Gölbaşı Şube Başkanlığının toplayacağı derilerden Koyun derisini Osman BAYATLI, sığır ve keçi derisini Nurettin İNCE isimli müteahhitleler en yüksek fiyatı teklif ederek almışlardır.

 

            Şube Başkanlığımızca 1 Adet Koyun Derisini 6,40 TL (AltıTürkLirasıKırkKuruş), 1 Adet Keçi Derisini 6,45 TL (AltıTürkLirasıKırkBeşKuruş) ve Sığır Derisini Kğ  2,60 TL (İkiTürkLirasıAltmışKuruş) tan satılmış ilçemizde toplam 2788 Ade Koyun Derisi, 45 Adet Keçi Derisi ve 15160 Kğ. Sığır Derisi toplanmış gelir olarak 57.549,45 TL + KDV (ElliyedibinBeşyüzkırkdokuzTürkLirasıKırkbeşKuruş) Toplanmıştır.

 

        Şube Gelirinin

% 50 Gölbaşı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğüne

%   4 Türk Kızılay Derneğine

%   3 Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna

%   3 Türkiye Diyanet Vakfına

% 40 Türk Hava Kurumuna Genel Başkanlığına Kalmaktadır.

 

            Şube Başkanlığımız Olarak 2009-2010 Dönemlerinde Halk Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa açmış olduğunuz Model Uçak Kursları ile 292 Öğrenciye, Şube Başkanlığımızca Okullarda açmış olduğumuz kurslar ile 215 öğrenciye Havacığın İlk adımı olan modelcilik ruhunu aşılayarak sertifikalarının vermiş bulunmaktayız. Her yıl düzenli olarak ilçemizde yapılan başvurular doğrultusunda en az 15 gencimizi ücretsiz planör – paraşüt – yelken kanat – yamaç paraşütü kurslarına gönderiyor üç övün yemek ve barınma ihtiyaçlarını kurum olarak karşılıyoruz. Kurmuş olduğumuz Genç Kanatlar ve Yavru Kartallar gönüllü gurupları ile 1000 aşkın üyemiz kendi guruplarında sosyal faaliyet göstermektedirler. 2011 Yılı İtibari ile pek çok Okul müdürlüklerinden ve gençlerden aldığımız başvuralar doğrultusunda yeni kurslar düzenlemeyi ve sosyal aktiviteler yapmayı planlamaktayız. Düzenlemiş Olduğumuz ve Düzenleyeceğimiz kursların hiçbirinden ücret alınmamaktadır. Kurumumuz tarafından Model Uçak Malzemeleri (Çıtalar-Sinirlikler-Yapıştırıcılar-Zımparalar) ücretsiz verilmektedir. Kurslarımıza katılım şartları 11 yaşından gün almış olmak, 1 adet kimlik fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğraf vermeleridir. 2009 Yılında almış olduğumuz vekaleten kurban bağışlarında ilçemizde Kaymakamlık nezlinde kayıtlı 300 aileye Et ve Balık Kurumunda yaptırılan kavurma yardımı yapılmış ve her yıl düzenli olarak bu yardımları yapmaktayız.

 

Şube gelirimizin tamamı Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığına gönderilmekte olup şubemizin giderleri genel başkanlık tarafından yapılmaktadır. THK Genel Başkanlığı ayın zamanda Yangın Söndürme (Orman Bakanlığı Anlaşmalı), Hava Taksi Ambülans, Uçuş ve Pilotaj Eğitimi, Zirai İlaçlama ve Model Uçak Kursları vs. düzenlemektedir. 

 

            Ayrıntılı bilgi ve kurumun diğer faaliyetleri için www.thk.org.tr  ve www.genckanatlar.com adreslerinden yararlanabilirsiniz.

 

Şubemizin Faaliyetleri Ankara Valiliği İl Dernekler Masası ve Gölbaşı Kaymakamı nın bilgisi ve izni doğrultusunda yapılmaktadır.

 

 

            Bu doğrultuda tüm Vatandaşlarımızda yapmış oldukları yardımlardan dolayı teşekkür eder başta Gölbaşı Kaymakamlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı, Gölbaşı Belediye Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kamu Kurum             ve Kuruluşlarına vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür eder saygılar sunarız. "

 

 

                                                                                                            Ramazan YILMAZ

                       

                                                                                                          THK GÖLBAŞI ŞUBE

                                                                                                                   BAŞKANI

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.