Gölbaşı :
z     z
26 Kasım 2010, 00:30
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Bu Yıl Balık Ölümleri Olmadı - Mogan'ın Temizlikçileri...

Bu Yıl Balık Ölümleri Olmadı - Mogan'ın Temizlikçileri...

Mogan’ın Temizlikçileri…

Bu Yıl Balık Ölümleri Olmadı… 

 

  Son 5 yıldan beri her yıl Kasım ayları içerisinde Mogan ve Eymir Gölü’nde meydana gelen balık ölümleri bu yıl gerçekleşmedi.  Her yıl meydana gelen balık ölümlerinde başta Gümüş balıkları olmak üzere birçok yavru sazan balıkları ölüyordu.

      Çevre ve Orman Bakanlığı, Mogan ve Eymir Gölü'nde yaşanan balık ölümlerine ilişkin açıklama yaparak;  kitlesel balık ölümlerinin ani sıcaklık değişimlerine bağlı havasız balçık tabakasının yüzeye çıkmasından kaynaklandığını belirterek, Ayrıca,  Bu tabakanın oksijen oranını düşürdüğüne vurgu yapılmıştı.

 

  Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek Başkanı İsa Ömercan, Göl suyunun yağmur sularıyla kendini yenilediğini belirterek, “balıklar kirli sudan kurtuldu.”dedi.

       Bu yıl yağışların mevsim normallerinin üzerinde olması Mogan ve Eymir Gölü’nde su seviyesini  yaklaşık .1.5 metre yükseltti. Mogan Gölü’nde yükselen su, Eymir Gölü’ne kanal yoluyla bırakıldı ve yaz mevsiminde su normal seviyesini korudu.

       Mogan Gölü’nden yükselen su seviyesiyle birlikte  Eymir Gölü’ne bırakılan su gölde suyun yenilenmesine neden olurken,  balıkların da nefes almasını kolaylaştırdı. Balıklar kirli sudan kurtuldu. Hayat buldu. Bu yüzden balık ölümlerinin olmadığını düşünüyoruz.”dedi.

 

MOGAN KIYILARINI KARABATAKLAR TEMİZLİYOR..

 

 

  Mogan Gölü’nün kıyı bölgeleri başta kesilmiş kamışlar olmak üzere  birikmiş çeşitli böcek  ölüleri karabataklar tarafından yenildiği belirtildi.

    Mogan Gölü kıyısında kayık kiralama işi yapan Bayram Dağ,  göl içindeki karabatakların kıyı bölgeleri temizlediğini belirterek, “Kıyı bölgelerine birikmiş çar çöp ve  ölü böcekleri karabataklar yiyerek, göl kıyısını temizliyor. Karabataklar Mogan Gölü’nün temizlikçileri gibi çalışıyor.”dedi.

  TURNA GÖRÜNMÜYOR -  SAZAN ÇOK..    Mogan Gölü'nde Turna Balıkları artık görümüyor.  Geçen yıla kadar Mogan Gölü'nde cirit atan turna balıkları artık yok. Turna balıklarının neslinin kurudu öne sürülürken, bazı kaçak avcıların turna balığının ağlarına takıldığı ve yakalanan bu balıklarında üreyip çoğalması  tekrar göle bırakıldığı öne sürüldü.  Sazan yavrularının çok olduğuna da dikkat çeken göl gezginleri, "bu yıl sazan balığı çok olacak, ancak sazan balığının vücudunda ağır metaller olabilir. Yenilip yenilmeyeceğinin sağlık yetkilileri tarafından açıklanması gerekiyor."dediler.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.