Gölbaşı :
z     z
22 Kasım 2010, 12:17
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nda Ögretmenler Günü Kutlama Proğramı Belli Oldu...

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANACAK..      Gölbaşı Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Kasım 2010 Ögretmenler Günü Kutlama Programı belli oldu.     Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlanacak olan kutlama Gölbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde devam edecek.     Yapılacak kutlama programı çerçevesinde Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, şiirlerin okunmasının yanında, Emekli olan ögretmenlere Hizmet Şeref Belgesi verilmesi, Yeni göreve başlayan ögretmenlerin yemin töreni, Halk Oyunları Gösteri, Ögretmenler Korosu Türkü ve Şarkılar okuması ve ayaküstü yiyecekli sohbetler ile son bulacak.      Gölbaşı Gazetesi ve www.golbasigazetesi.com, www.golbasireklam.com, www.ortaanadolubirligi.com  olarak ülkemizin çocuklarının ve gençlerinin yetişmesinde, Eğitimini  sosyal sorumluluk ve sosyal açılım projeleriyle destekleyen öğretmenlerimizi, idarecilerimizin gününü kutlar, sevgi ve saygılar sunarız.   Zeki Sarıhan
Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı
          ÖĞRETMENLİĞİ YENİDEN YÜKSELTELİM
 
     Yalnız öğretmenleriyle, öğrencileriyle, velileriyle değil, bütün Türkiye halkı öğretmenler gününü kutluyor.
 
     Yeni Türk harflerinin öğretilmesi kampanyasında öğretmenler, Mustafa Kemal Paşa'ya başöğretmenlik ünvanı verdi. 24 Kasım (1928)Mustafa Kemal Paşa'nın bu ünvanı kabul ettiği gündür. 1981'de 24 Kasım, Milli Güvenlik Konseyi tatarfından Öğretmenler Günü ilan edildiğinde bir tartışma yaşandı. Ancak bu tartışmalar çok geride kaldı ve Türkiye halkı 24 Kasımı Öğretmenler Günü olarak benimsedi. Çünkü Türkiye öğretmenlerinin böyle bir güne ihtiyacı vardı.
 
     Bu gün vesilesiyle bizlerin yetişmesinde emeği geçen bütün öğretmenlerimizi saygıyla anıyoruz.
 
     Onlar, öğrencilerine yanlız okuma yazma, matematik, tarih, coğrafya v.b. öğretmekle kalmadılar, yurtseverlik duygusunu, aydınlanma bilincini ve halkçılık düşüncesini de aşıladılar. Günümüz Türkiyesinde yaşayan olumlu değerler olarak ne varsa bunlar öğretmenlerin eseridir.
 
     Öğretmenler, cehaletin karanlığına, siyasi zorbalığın baskılarına boyun eğmeden modern Türkiye tarihinin her evresinde, öğretmen okullarının açıldığı 1848 den beri 162 yıldır toplumun en örgütlü ve öncü kesimini oluşturdular. İleri ve aydınlık Türkiye'ye ulaşma yolculuğunda önlerine çıkan siyasi kuvvetlerle çatışmaktan çekinmediler. Ne var ki son dönemlerde dışarıya bağlı piyasanın değerleri idealist öğretmenliği öldürmekte, öğretmenlik sıradan bir okutmanlık haline gelmektedir.
 
     Bu gidişe karşı öğretmenlerimiz direnmek zorundadır. Aksi halde son Milli Eğitim Şurasında bazı çevrelerin önerdiği gibi öğretmenlik sözleşmeli hale getirilerek meslek olmaktan çıkarılıcaktır.
 
     Günümüzün öğretmenleri gibi bu mesleğe hazırlanan öğretmen adayları da, mesleki bir dayanışma içinde, toplumdaki saygınlıklarını eski düzeyine çıkarmak zorundadırlar.
 
     Öğretmenlik mesleği, bağımsızlık, aydınlanma ve halkçılık idealiyle, bilgili, özverili, çalışkan, idealist öğretmenlerle yükselecektir.
 
22 Kasım 2010
 
Zeki Sarıhan
Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.