Gölbaşı :
z     z
12 Kasım 2010, 15:05
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın Yabancı Konuklarını Belediye Ağırladı...

Gölbaşı'nın Yabancı Konuklarını Belediye Ağırladı...

         Gölbaşı, Ankara Türk Amerikan Kadınları Derneğine mensup 35 kadını konuk etti. Günü birlik düzenlenen Turizm gezisinde Gölbaşı’nın tarihsel ve kültürel alanları Hallaçlı ve Velihimmetli Mahallesi  ile Mogan Bıçak tanıtıldı. 

  

            Gölbaşı Belediyesi ve Türk Amerikan Kadınları Derneği işbirliğinde yabancı turistlere Gölbaşı'nın doğal güzellikleri tanıtıldı. Gölbaşı Mogan Gölü kıyısında bulunan Turizm Bürosunda Gölbaşı hakkında bilgiler verilmesi ile başlayan gezi,  Gölbaşı Mogan Gölünde yaşayan  220 çeşit kuş türünün tanıtımını sinevizyon ve Mogan gölünde çekilmiş fotoğraflarla devam etti.

 

Çömlekçi  ve Bıçakçı ziyaret edildi...

 

                        Gölbaşı'nın el sanatlarını da yakından takip etme fırsatı bulan misafirler, Gölbaşına özgü sevgi çiçeği işlemeli bıçakları Mogan Bıçak atölyesinde  nasıl yapıldığını gözlediler.Gölbaşı Velihimmetli Mahallesi'nde bulunan toprağın sanata dönüştüğü çömlek imalatını  yakından görme fırsatı bulan konuklar ,bu el sanatlarının Gölbaşı’nda hala devam etmesinden çok mutlu olduklarını belirttiler.

 

            Türk Amerikan Kadınları Derneği üyeleri ve beraberindekiler  tarihin adeta daha tarih koktuğu Gölbaşı Hallaçlı Mahallesi'ni de ziyaret ettiler.Hallaçlı mahallesinde bulunan , Kurtuluş savaşı sırasında yaptırılan ve Atatürk’ünde bir süre kaldığı Halaçlı Konağı'nı da yakından görme fırsatı buldular. Gölbaşı yöresine  özgü festivallerin birincisi Hallaçlı baklavasından da tatma fırsatı buldu.

 

         Gölbaşı Mogan ve Eymir göllerini de gezen yabancı konuklar  Kültür ve Turizm amaçlı geziden memnun olduklarını belirterek “Gölbaşı;Tarihi ,kültürel ve ender  doğa yapısıyla bulunmaz yerleşim yerlerinden olduğunu gördük. Her mahallesinde ayrı tarih ve kültür yaşamış. Hallaçlı Mahallesi'nde bizler gösterilen ilgi ve Türk halkının misafirperliğini hayranlıkla yaşadık. Bu gezi ile Gölbaşı’nda unutulmaz  bir gün yaşadık. Bu geziyi organize eden başta Gölbaşı belediyesi olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz” dediler.

dsc_0090.jpg

dsc_0171.jpg

dsc_0200.20101112145100..jpg

dsc_0219.jpg

dsc_0222.jpg

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.