Gölbaşı :
z     z
11 Kasım 2010, 11:36
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü Kıyısına Kuş Tanıtım Panoları ve Teleskop Konuluyor...

Mogan Gölü Kıyısına Kuş Tanıtım Panoları ve Teleskop Konuluyor...

MOGAN GÖLÜ KIYISINA KUŞ TANITIM PANOLARI

 

 

Gölbaşı Belediyesi Mogan Gölü kıyısına gölde yaşayan bazı kuşların tanıtım bilgilerini içeren levhalar koydu. Kuşların tanıtılması yanında, Kuşları yakından izlemek için teleskopta konuluyor..

 

  Atatürk Sahil Parkı bölümünde 8 ayrı göl kuşunun tanıtım bilgilerini yazarak vatandaşların bilgisine sunan Belediye başka bölgelere de tanıtım panoları koymayı planlıyor.

 

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Halkımızı bilgilendirmek amacıyla Göl kenarına kuş bilgilendirme panoları, konulmuştur. Mogan gölünde yaşayan ve sıkça görülen kuşlardan bazılarının panolarını Atatürk sahil parkında göl çevresine belli aralıklarla konuldu. Vatandaşların Gölbaşı’nın doğası, biyoçeşitliliği ve gölde yaşayan nesli tükenen kuşlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve onlara sahip çıkmaları çok önemlidir. Belli başlı ve önemli türlerden Bahri, dikkuyruk, ibibik, kukumav, Macar ördeği, sakarmeke, sazdelicesi, yalıçapkını kuşlarının panoları asılmıştır. Ve bu panolar göl çevresinde artarak konulmaya devam edecektir.” diyerek Turizm bürosundan   teleskopla kuşları yakından izlenebileceğini belirtti.

 

 Yakup Odabaşı, “Büronun aktif ve doğayla iç içe olması, kuş gözlem yapılabilmesi için ziyaretçilere teleskopla kuş gözetlemesi imkanı sunulmaktadır. İsteyenler teleskoptan kuşları daha yakından izleyebilecek ve televizyon ekranından yanındaki ziyaretçilerde bunu takip edebileceklerdir.  Ayrıca isteyenlere gördükleri, beğendikleri kuşların fotoğraf baskısı da alınıp verilebilecektir. Kuşları yakından tanıma ve onları izlemek birçok doğacı için çok önemli bir etkinliktir. Gölbaşın’da 200’ ye yakın kuş türü üremekte, konaklamakta ve yaşamaktadır. Ve Mogan’daki bu türleri görüp, izlemek üzere yurtiçi ve yurtdışından birçok ziyaretçi gelip kuş gözlemi yapmaktadır. Kuşların hayatı da aynen insanlar gibi olup onlarla özdeşleşecek yönleri bulunmaktadır.”dedi.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.