Gölbaşı :
z     z
11 Kasım 2010, 11:06
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan'ı Kirleten Taşçılar Döküm Sahası İstiyor...

Mogan'ı Kirleten Taşçılar Döküm Sahası İstiyor...

   MOGAN’I KİRLETEN TAŞÇILAR DÖKÜM SAHASI İSTİYOR..

 

 

    Gölbaşı  Andezit Üreticileri Derneği Başkanı Bayram Dursun,  Taşçıların Mogan Gölü’nü kirlettiğine dair haberler üzerine  açıklama yaparak  “andezit fabrikalarının döküm sahası yok”. dedi.

 

      Bayram Dursun, “Yıllardır Gölbaşı'lı Andezit taşçıları olarak, ekonomik, istihdam ve tanıtım anlamında Gölbaşı'nı bir marka yapmanın kıvancını yaşıyoruz. Andezit Taşı Türkiye'nin doğusundan batısına kadar çevre düzenlemede, cephe giydirmede, kullanılıyor. Hatta uygulamalarımızda Osmanlı ve Selçuklu motiflerini andezit taşımıza işleyerek yaşatmaktayız.” dedi.

 

Dursun andezit fabrikalarının atıklarını bir yerde toplaması için döküm sahası olmadığını ifade ederek “ Andezit üreticileri yıllardır döküm sahası olmadığı için, fabrikada üretim sonrası oluşan atıkları taş çıkarttığımız alana bıraktık. Ancak kış şartları ve yolların düzgün olmayışı nedeniyle bu atıkları taşların çıktığı bölgeye çıkarmakta zorlanıyoruz. Bu nedenle bazen kısmi olarak harici yerlere döküm yapılmıştır. Bunun akabinde de üç fabrikamıza 31 bin TL ceza yazılmıştır. Bu durum zaten ekonomik sıkıntı içinde olan andezit üreticilerini zora sokmuştur.” dedi.

 

Andezit üreticilerinin çevreyi kirletmemesi ve  bir döküm sahası oluşturulması için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Valiliği ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Dursun “Bir döküm sahası oluşturulması için valilik ve büyükşehir belediyesi ile görüşmeler uzun süreden beri devam ediyor. Döküm sahasının oluşturulması için yaptığımız görüşmeler olumlu geçti ve son aşamaya gelindi. Andezit üreticilerine döküm sahası yeri gösterildiği an, bu tür sorunlarda ortadan kalkacaktır.” Diye konuştu.

Andezit Taşı'nın ve Mogan Gölü'nün Gölbaşı'nın iki önemli simgesi olduğunu ifade eden Dursun “ Mogan Gölü ve Andezit Taşı hepimizin ortak değeridir ve bu değerlerimize hep birlikte sahip çıkmalıyız. Eleştiri yapılırken somut önerilerinde geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi

    Andezit taşını Türkiye'ye ve dünyaya Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in tanıttığını ifade eden Dursun “ Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek, Gölbaşı Andezit taşını Türkiye tanıtan değerli bir şahsiyettir. Sayın Melih Gökçek'in yaşadığımız çevreye oldukça duyarlı bir belediye başkanı olduğunu biliyor ve bu yönünü can-ı gönülden takdir ediyoruz. Eminim ki Sayın Melih Gökçek, bir döküm sahası oluşturarak, bu sorunu da ortadan kaldıracaktır. Bu konuya tüm kurumlarımızın da desteklerini ve ilgisini bekliyoruz.” dedi

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.