Gölbaşı :
z     z
08 Kasım 2010, 16:08
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

74.Parsel Tartışmaları Sürerken Avukat ve Hissedardan Açıklama Geldi

74.Parsel Tartışmaları Sürerken Avukat ve Hissedardan Açıklama Geldi     ANKARA İDARE MAHKEMELERİNCE İMAR VE PARSELASYON PLANLARI HAKKINDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ   Alpaslan ÇAY

Avukat

 

Gölbaşı'nın en sorunlu imar bölgesi olan Karşıyaka Mahallesi 74.parselde bugüne kadar   İmar Uygulamaları yapılmış ise de, yapılan bu uygulamalar, 74 parselin gerçek sahibi olan, ve 50-60 yıldır orada yaşayan halkın beklentilerine, umutlarına derman olamamıştır.

74 parsel sakinleri ile yapılan görüşmeler ve yapılan incelemeler neticesinde, kimi vatandaşların mevcut parsellerinden uzaklaştırıldığı, kimisinin mevcut taşınmazının yer ve konumuna göre daha düşük ve değersiz parsellere gönderildiği, kimisinin de birden çok kimse hisselendirilmek suretiyle huzursuz ve karamsar bir bekleyiş içerisine sokulmuştur.          

74 parsel sakinlerinin talepleri, yıllardır kördüğüm haline gelmiş kanayan yaranın mutlaka giderilmesi idi. Bu amaçla, “Gölbaşı halkının yarınları için bugün, hemen harekete geçmeyi gerekli gördük...” ve yıllardır Gölbaşı Halkına hizmet vermiş eski İmar Müdürü olan babam Bekir Çay ile birlikte gerekeni yaptık ve Ankara İdare Mahkemelerinde Uyguma İmar Planı ve Parselasyon Planlarının iptali için dava açtık.

Ankara İdare Mahkemelerince yapılan yargılama neticesinde; Gölbaşı Belediyesince yapılan parselasyon planı ve dayanağını oluşturan 1/1000 ölçekli uygulama imar planının planlama esaslarına, imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, bölge ihtiyaçlarına ve hukuka uygun bulunmayarak, söz konusu planların yürütülmesinin durdurulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

  Bu noktadan sonra artık harekete geçme zamanıdır. Ben ve babam İş hayatımızda ve yaşantımızda sahip olduğumuz deneyimleri  doğduğumuz, büyüdüğümüz, ve yaşadığımız ilçenin hizmetine sunmayı görev kabul ederek, üzerimize düşen adımları attık ve verilen hukuksal mücadele sonucunda mahkemelerce verilen yürütmeyi durdurma kararları neticesinde halkın umudu olduk. Bundan sonra herkesin, 74 parselde yaşanan sorunların ve buradaki insanların karamsar bekleyişlerin son bulması amacıyla ortak adım atması gerekmektedir. Bu bakımdan Sayın Belediye Başkanı ve onun nezdinde tüm yetkililerin de halkın umudu olacağına inancımız sonsuzdur.

  

          Bu duygularla söz konusu sorunlarının çözümüne yönelik olarak, hakkı ve hakkaniyeti iş ve işlemlerimize hakim kılan bin anlayışla görev almaya hazır olduğumuzu da  siz değerli basın mensupları aracılığıyla Gölbaşı halkı ile paylaşmak istiyorum.

Bu vesileyle Tüm İslam Aleminin ve  ülkemizin yaklaşan Kurban Bayramının kutlar, tüm insanlık alemine, barış, sağlık ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan dilerim. Saygılarımla

 

  Hissedarlardan Erdoğan Çelebi'de yapmış olduğu yazılı açıklama da Eski Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak'ı suçlayarak, bu belediye yönetiminde karara uyması gerektiğini belirterek şöyle dedi.

                                                                                  

 " Geçmiş dönemde seçilirken dürüstlükten bahseden din imandan bahbederek insanlara hizmet edeceğini beyan ederek işbaşına gelen Abdulnasır Haşlak ve ekibi tarafından 50 yıllık yerleşim alanında TBMM tarafından 1984 ve 1986 yıllarında çıkarılan ve bu gibi sorunlu çok hisseli alanlardaki gece kondular ve bina sahiplerine tapularının  verilmesini emreden halkın dilinde imar affı olarak bilinen bu yasalar uygulanmayarak birilerinin çıkarına hizmet etmek amacı ile vatandaşa tanınan haklar vatandaşın  aleyhine çevrilerek 50 yıllık bina sahiplerinin yerleri ellerinden alınarak başkaları adına tapuya tescil edilmiştir.

    Bu işlemlere dayanak olarakta 50 yıldır korunan park ve yeşil alanlar konut ve ticaret alanlarına çevrilerek kamuya ait alanlar yok edilmiştir.

    Ümit ediyoruz ki mevcut yönetim ve ekibi tarafından 2981/3290 sayılı yasanın 3/c maddesinin bizlere tanıdığı bedele dönüştürme veya istimlak edilmek suretiyle sorunlarımızın çözüleceği inancındayız.

      İmar konusundaki teknik desteklerinden dolayı Belediye eski İmar Müdürü Bekir Çay’a teşekkür ederim. "

                                              Erdoğan Çelebi

  20 YILLIK İMAR DAVASI BİR TÜRLÜ BİTMİYOR..         74.Parsel, Belediye Eski Başkanı Erdal Eren tarafından planlanıp, ortaya çıkan hissadarlarla birlikte sorun oluşan Karşıyaka ile Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde Mogan Gölü kıyısında kalan bölgedir. Bu bölge deki sorun Dr.Cevdet Kara zamanında da çok uğraşılmasına rağmen tümden çözülemedi ancak yeşil alan korunarak hissedarlar sayısı 8'e düşürüldü. Abdulnasır Haşlak döneminde ise özellikle Baldudak İlkögretim Okulu ile Mogan Gölü arasında kalan yeşil alanda hisse tapusu olanlara için bu  bölge imara açılarak hissadarlara arsa üretilmeye başlandı.  Büyük hissadarlara arsa üretilirken, elinde tapusu olmayan ve hak sahibi olduğunu iddia eden üzerinde evi bulunan vatandaşlarda haklarını aramak için mahkemeye müracat etmişti.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.