Gölbaşı :
z     z
04 Kasım 2010, 16:52
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy Gölbaşı'nı Denetledi...

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy Gölbaşı'nı Denetledi...

ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DENETLEDİ..

 

ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRÜ MUSTAFA AKSOY :

-Aile Hekimliği’nde tüm hizmetler ücretsizdir…

-Öğretmenler, Öğrencilerin Aile Hekimlerini bilmelidir

-Aile Hekimleri, Yılda 1 kez mutlaka vatandaşlarla görüşecek..

-Aile Hekimleri yatalak hastaya giderek hizmet vermek zorundadır..

-Aile Hekimleriniz Sağlık danışmanınızdır…

-Gölbaşı ile Çankaya Arasında arsa bulursak  200 yataklı hastane yapacağız..

 

  Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy Gölbaşı’nda  poliklinikleri denetledi ve Sağlık Gurup Başkanlığı’da yapılan hizmetler ile ilgili bilgi alıp, aile hekimliğinin daha iyi tanıtılması gerektiğini belirtti.

 

     Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy  Gölbaşı’nda  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Örencik Mahallesi Sağlık Merkezi’ni  ziyaret etti.  Mustafa Aksoy, Sağlık Gurup Başkanlığı’na gelerek, Sağlık hizmetleri konusunda brifinğ aldı. 

 

     Yapılan bilgilendirme  toplantısına, Gölbaşı Sağlık Gurup Başkanı Dr. Önder Özen,  Gölbaşı Havsak Devlet Hastanesi Başhekimi  Arslan Kağan  Arslan, Gölbaşı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi  Başhekimi Dr. Dt. Dilek Emek Çiftçi,  AKP İlçe Başkanı Ramazan Şimşek ve bazı yönetim kurulu üyeleri, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Deveci  katıldı.

 

      Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, Gölbaşı’nda verilen sağlık hizmetleri ile ilgili bilgi aldıktan sonra  konular hakkında basın mensuplarını da bilgilendirdi.

 

    İlçe Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’nın Aile Hekimliği’ne geçtikten sonra İlçede  ilk defa yapıldığını belirten Aksoy, aile hekimliğinin başarılı olması için topluma iyi anlatılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu. “ Böyle köklü sistemlere 1 günde yada 1 ayda geçilmez. Böyle sistemlerin toplum.   tarafından kabul görmesini sağlarsanız sistem oturur.  Bu yıl sonuna kadar bütün iller aile hekimliğine geçmiş olacak.   Aile hekimliği uygulamasında vatandaş benimsemese bizim verdiğimiz hizmetin bir manası olmayacak. İstiyoruz ki, vatandaşlarımız aile hekimliğine gitsin.

 

    Gölbaşı’nda 8 köye mobil hizmet veriliyor. Vatandaşlarımızın 1. ve 2. basamakta sağlık konusunda ulaşım sorunu kalmadı. Vatandaşlar yerinde hizmet alsın diye mobil hastane hizmetini başlattık.

 

   Gölbaşı Sağlık altyapısı olarak eksikliklerini bitirmiş oluyor. Başka bir planımız daha var. Gölbaşı ile Çankaya arasında hastane yapacak arsa arıyoruz. İyi  bir arsa bulursak iki ilçeye hizmet edecek hastane yapmayı istiyoruz. Gölbaşı’ndaki hastane birkaç yıl sonra yetmeyecek. Havsak Devlet Hastanesi’nin arsası, binası yetmiyor. Belediye Başkanımızın  arsa temini konusunda arayışları vardı. Bu civarda bir hastaneye ihtiyaç var. Hastane bittiğinde Gölbaşı’nın sağlık problemi kalmayacak.   Çankaya ve Gölbaşı’na hitap edecek bir arsa olması lazım. Başka türlü olmaz. 200 yataklı hastane için en az 30 dekar arsa lazım.

 

   Yapılan anketlerde aile hekimlerimizden memnun olanların oranı yüzde 80, ancak vatandaşların enaz yarısı  aile hekimlerini tanımamış. Biz diyoruz ki; aile hekimlerine hasta olmadanda gidin,  Aile hekimleriniz aynı zamanda sağlık danışmanlarınızdır. Sağlıkla ilgili planlamaları da aile hekimleriniz ile birlikte yapın.  Ögretmenler, öğrencilerin aile hekimlerini bilmesi gerekiyor. Acil hallerde veliye ulaşamayan öğretmen, aile hekimine öğrencisini yönlendirebilmelidir. 

 

   Sağlık hizmeti geçerken uğranılıp alınacak bir hizmet değildir. Aile hekimleri vatandaşların aşılarını da takip edecek.  Sağlık Gurup Başkanları aile hekimliğini tanıtmak için her türlü çalışmayı yapmak zorundadır.  Aile Sağlığı Merkezleri’nde tahiller ücretsiz yapılıyor. Bütün Aile hekimleri vatandaşın tetkiklerini sosyal güvencesine bakmadan yaptırabiliyorlar.

   Aile hekimine gelemeyecek yatalak hastalarımızı ayda en az 1 kere aile hekimleri ziyaret ederek, muayene edecek.  Evde bakım hizmeti alacak vatandaşlar, aile hekimlerine kayıt yaptıracak.  Yatalak hastanın tedavi  ihtiyaçlarını da devlet olarak biz karşılayacağız.

 

Vatandaşımız yılda en az 1 defa aile hekimiyle görüşsün. Vatandaş gelemiyorsa aile hekimi arasın. 1 yıl boyunca görüşme yapmayan aile hekimlerini denetleyeceğiz. Aile hekimliğinde muayene katkı  payı da yok.

 

      Sağlık Personelinin çalışma saatleri konusunda da bilgi veren Mustafa Aksoy,  Hasta Muayene Saatleri 08.00 ile 17.00 arası olup,  İdari birimde 08.30 ile 17.30 arasındaı çalışacak. “dedi.

 

   Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy Gölbaşı Ağız Diş Sağlığı Merkezi’nin tadilat gören ek binası ile Örencik Sağlık Merkezi’ni de ziyaret etti.

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.