Gölbaşı :
z     z
04 Kasım 2010, 12:45
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nda Kurbanlar Görücüye Hazır...

Gölbaşı'nda Kurbanlar Görücüye Hazır...

KURBAN KOMİSYONU SATIŞ VE KESİM YERİNİ DENETLEDİ...

 

    Gölbaşı Belediyesi’nin Haymana Yolu 4.km. de hazırlamış olduğu Kurban Satış ve Kesim Yeri’nde İlçe Kurban Komisyonu tarafından incelemelerde bulunuldu.  Belediye Kurban Kesim Yeri’nde duşa kabinden, mescide, kesim yerlerinden, çeşmelere kadar yapılan birçok hizmet yerinde görüldü.

     Kurban Komisyonu Başkanı Kaymakam Raşit Zengin ile birlikte Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Garnizon Komutanı Ütğm.Erdal Özköroğlu, İlçe Müftüsü İlyas Dilbaz, Emniyet Müdürü Cihangir Kaya, Belediye Temizlik İşleri, Veteriner İşleri Müdürü, Tarım Müdürlüğü ve Sağlık Gurup Başkanlığı Yetkilisi’nden oluşan bir heyet Yavrucuk Mahallesi girişinde bulunan Hayvan Kesim Yeri’ni denetledi.

 

   Hayvan Kesim ve Satış Yeri’nde 8 tuvalet, 8 kişilik sıcak sulu duşa kabin, 60 tane 3 kancalı çengel yeri, 1 mescit,  yaklaşık 2 bin araçlık 3 ayrı otopark,  Anons Sistemi,  Aydınlatma Sistemi, 22 adet Çeşme var. Yaklaşık 80 alanlık çadıra 60 çadır kuruldu.  Çadırlar 1000 TL. den satıcılar tarafından kiralandı.

     Kurbanlıkların,  Artvin, Erzurum, Kars, Amasya, Kırşehir  gibi Türkiye’nin birçok ilinden satılmaya getirildiği görülürken, Büyükbaşlar 2.5 bin TL. den 7 bin TL. ye kadar çıkıyor. Canlı olarak Kğ. 12 bin lira, Et olarak 20 lira, Küçükbaş Hayvan Fiyatı ise 500 TL. den 700 Tl.ye kadar çıkıyor. Fiyatların arife ve bayram günü düşeceği tahmin ediliyor.

  

    Hayvan Satış ve Kesim Yerinde, sertifikalı hayvan kesicilerde görev yapacak. Büyükbaş Hayvan Kesimi için 100- ile 150 lira arası, sadece baş kesimi için 50 lira, Küçükbaş Hayvan için 30-40 lira, sadece baş kesimi için 15 tl. talep ediyorlar. Nakliye ücretleri ise Gölbaşı içi 30 lira, Gölbaşı dışı 60 ile 100 lira arasında değişiyor.

 

    Gölbaşı Belediyesi, İlçe Müftülüğü ortak çalışma ile Kurban Kesim Kitapçığı hazırladı. Kurbanla ilgili şikayetler belediyeye, müftülüğe ya da Kurban Satış Yeri’ndeki görevlilere de yapılabileek.

 

  Kurban kesim yerinde Ambulans ve doktor hazır bekleyecek. Belediye, Sağlık Gurup Başkanlığı’ndan 1 sağlık  ekibi daha görevlendirmesini istedi.  Müftülük ise, Halk Eğitimden Kurban Kesim Belgesi alanların ilçe müftülüğü’ne uğrayarak muayeneden sonra kimlik almaları gerektiğini belirtti.

 

    Gölbaşı Kaymakamı Raşit Zengin,  Kurban Satış ve Kesim Yeri’ni denetledikten sonra emeği geçenlere teşekkür ederek,  satıcılara bol kazançlar dileyip, vatandaşlarında bayramını şimdiden kutladı.  Kaymakam Raşit Zengin şöyle devam etti. “ Bugün İlçe Kurban Komisyonu ile buraya geldik. Aldığımız kararları görüştük. Önemli olan bu ibadetin en güzel şekilde yerine getirilmesidir. Tesbit edilen bu yer gayet güzel olmuş, Bu sene daha düzenli olmuş. Amacımız halkımızın, hijyenik ortamda, huzur içerisinde ibadetini yapabilmesidir.  Emeği geçenlere teşekkür ederim.”dedi.

 

     Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’da, Kurban Bayramı’nın huzur ve güven içerisinde geçmesi için ellerinden gelen hizmeti vermeye çalıştıklarını belirterek, “Vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde olması için tedbirler alıyoruz. Kaymakamlık, Müftülük ile ortak çalıştık. Eksiklikler çıkarsa da hemen gideriyoruz. Bu sene daha güzel şartlarda ibadet yerine getirecek.  Bu vesile ile şimdiden başta Gölbaşı Halkı olmak üzere tüm vatandaşların bayramını kutlarım. “dedi.

 

     Gölbaşı Müftüsü İlyaz Dilbaz ise dinin kurallarına görev satış ve kesim yapılması gerektiğini belirterek, “Satış /Alış yaparken herkes birbirinden helallık alsın.”dedi.

       

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.