Gölbaşı :
z     z
02 Kasım 2010, 09:28
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Belediye Bu Projeyi Hayata Geçirirse Gölbaşı Değişir!

Belediye Bu Projeyi Hayata Geçirirse Gölbaşı Değişir!

   Gölbaşı Belediyesi  yeni bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Gölbaşı Belediyesi meclis toplantısında meclisten projeyle ilgili yetki alan Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, amaçlarının Gölbaşı’nı markalaştırmak olduğunu ifade etti.

 

   Halkın ve Bölgenin coğrafi, kültürel, geleneksel özelliklerine dayanılarak hazırlanan  Gölbaşı Çevresi Değişim Projesi (GÖLÇEP)’nin 1. etabı Ballıkpınar Mahallesi’nden başlayıp, Koparan, Velihimmetli, Hallaçlı, Tulumtaş, Hacı Muratlı ve Yavrucak Mahalleri ile devam edecek. Belirlenen güzergahtaki mahallerde vatandaşlarla  görüşülüp proje hakkında bilgilendirildikten sonra, projeye ortak olmak isteyenlerin eğitim alması sağlanacak.  

  Gölbaşı’nda salçası, pekmezi gibi yerelde yetiştirilip kooperatifler aracılığıyla pazarlanan bir üretim alanı oluşturulması amaçlanırken, Eko çiftçiler, yerelde bulunan turistik otel, lokanta gibi işletmelerle birlikte yürütülecek proje ile kendi içinde bir döngü sağlanması planlanıyor.

 

  Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, projenin amacının bütün bir konsept içinde Gölbaşı’na eko turizm kimliği kazandırmak olduğunu ifade ederek, “Bu çalışmada eko çiftçilerin kurulması, doğal yaşam parklarının oluşturulması, iyi tarım uygulamalarını halkımızla hayata geçirmek gibi birkaç etapta altıkları bulunmaktadır. Gölbaşı Belediyesi olarak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Turizm Bakanlığı ile beraber söz konusu projenin Turizm Master Plan çalışmaları belediye meclisimizin kararından sonra devam edecektir” dedi.

 

Eko turizm projesinde yer alan başlıklar ise şöyle:

 

Konaklamalar; geleneksel pansiyon, misafir odası, geleneksel apart evler, eski evler, geleneksel otel ve çiftlik evlerinde yapılacak.

 

Yerel sanatlarla ilgili faaliyetler v e tarım endüstrileri

 

Halı dokumacılığı

 

Arıcılık

 

At yetiştiriciliği ve atlı doğa yürüyüşleri

 

Balık yetiştiriciliği ve sportif balık evleri

 

Hobi arazilerinde çiçek yetiştiriciliği

 

Şifalı bitkilerin üretimi ve işlenmesi

 

Doğal yaşam parkları

 

Özel veya kamuya ait kültürel mirası simgeleyen binaların kırsal turizm amacıyla yenilenmesi

 

Kamp alanları, parklar ve dinlenme alanlarının inşası, yeniden düzenlenmesi ve modernize edilmesi

 

Binicilik, dağ bisikleti gibi hobiler için alanlar ve bunlarla ilgili spor tesislerinin inşası

 

Meyve-sebze tarımı yapılan kırsal alanlara yakın kent merkezlerinde ürün tanıtımlarının yapılabileceği ürün satış yerlerinin inşası

 

Kırsal turizm tanıtım faaliyetleri ve çok amaçlı kırsal turizm merkezlerinin oluşturulması

 

İyi tarım uygulamaları başlığı altında; ilk etapta belirlenen mahallelerden başlanarak iyi tarım uygulaması başlatılacak. Tarımla ilgilenen çiftçilere eğitim verilecek. 

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.