Gölbaşı :
z     z
21 Ekim 2010, 13:33
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

CHP lilerin iddialarına MHP liler Kahvaltı da Yanıt Verdi...

CHP lilerin iddialarına MHP liler  Kahvaltı da Yanıt Verdi...

CHP lilerin iddialarına MHP liler  Kahvaltı da Yanıt Verdi…

 

CHP İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Ercan Şimşek ve Yusuf Aksakal’ın CHP Gölbaşı İlçe Binası’nda yapmış olduğu basın toplantısında MHP Meclis Üyesi ve Meclis Başkanvekili Hamit Mermer’i  Taşpınar Mahallesi 77 ada 5 parsel’deki imar çalışmalarının oldu bittiye getirdiğini bu planlama ile  birilerine rant kazandırıldığı iddaları üzerine basın açıklaması yapıldı.

 

    Göl Mekan Kafetarya’da düzenlenen basın toplantısına Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Gölbaşı Belediyesi Meclis Başkan Vekili Hamit Mermer, MHP İlçe Başkanı Selçuk Dağdelener ile Gölbaşı Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Nizamettin Çakır ile yerel basın mensupları katıldı.

      MHP İlçe Başkanı Selçuk Dağdelener, “Geçtiğimiz günlerde CHP gurubunda, MHP aleyhine yapılan basın açıklaması üzerine buradayız. Taşpınar Mahallesi 77 ada 5 parsel de imar değişikliğinin birilerine rant kazandırıldığnı, yetim hakkı yendiğini iddia etmişlerdir. Biz bunların böyle olmadığını, yalan yanlış bilgilerle kamuoyunun yanıltıldığını söylemek için buradayız” diyerek sözü Belediye İmar Komisyon Başkanı Nizamettin Çakır’a verdi.

     Belediye İmar Komisyon Başkanı ve Meclis Üyesi Nizamettin Çakır, imar planı hakkında teknik bilgiler vererek şöyle konuştu. “Geçen yıl komisyonumuza gelen parsel sosyal donatı olarak ayrılmış. Bu konu da Büyükşehir Belediyesi’nden de görüş istedik. Burada  karanın Gölbaşı Belediyesi’ne ait olduğunu belirttiler.  Ben Yusuf beyide, Ercan beyide komisyona çağırdım. Yusuf Bey komisyona geldi ancak ikna edemedim. Ercan bey ısrarla bu konuyu  reddediyor. Halbuki burası sosyal donatısı olan yurt projesidir. CHP li arkadaşlar bundan neden rahatsız oluyorlar. Söyledikleri gibi 16 bin m2 alan çıkmaz. Toplamında 5800 m2 alan çıkar bunun haricinde bodrumda 1600 m2 alan çıkar. Bunların kot tutanağı bellidir. Neden iddia ediyorlar bilmiyorum. Gündem de kalmak için böyle iddiaları gündeme getiriyorlar. “diyerek proje konusunda teknik bilgiler verdi.

 

     Meclis Başkan Vekili ve Meclis Üyesi Hamit Mermer yaptığı açıklamalarda, kendisinin iktisatçı olduğunu mühendis yada mimar olmadığını belirterek, “Ben teknik konulardan pek anlamam onun için bu konularda fazla bişey söylemek istemem. Sayın Ercan Şimşek ve Yusuf Aksakal’ın iddia ettiği gibi burada inşaat alanı 24 bin metrekareyi bulursa, ben de hem meclis üyeliğinden istifa edip, hem de siyasetten çekileceğim.  Ben şimdi iddialara cevap vermek istiyorum. Neden Başkan buradayken, oturumu Hamit Mermer yönetti? Diyorlar, Şimdi Belediye Başkanı görevde olduğu sürece illaki oturumu yönetecek diye bir şey yok. Randevuları vardır, önemli görüşmeleri vardır. Bunu sorma gereğini anlamıyorum. İddialardan bir tanesi de söz vermedi! diyorlar.  

   Benim eğitim durumum, bilgi birikimimle, Belediye Kanunu ve Belediye Meclis Çalışma Yönetmeliği’ni uyguladım.  Şimdi,  bunların dışında bilmediğim bir şey varsa söyleyeceğim bişey yok.  Bir iddia da Söz vermediğim yönünde  olup, Sayın Ercan Şimşek kalktı bu gündem maddesiyle ilgili konuştu. Bir önceki meclis toplantısında da Yusuf Aksakal görüş bildirmişti. Sizin dikkatinizi de çektimi bilmiyorum ancak, Sayın Ercan Şimşek’in görüş bildirdiği konularda Yusuf Aksakal’da görüş bildirme gereği duyuyor.  Ercan bey gündem maddesinde görüş bildirmişti, Yusuf bey farklı bişeymi söyleyecekti. Ben orada Sayın Ercan Şimşek’e söz vermezsem o zaman farklı değerlendirebilir. Ercan Şimşek hem İlçe Başkanı , hem de gurup başkanıdır. Bu konu da AKP den de Necip Güler’de konuştu.  Bir iddia daha var. Nedense işler hep Hamit Mermer yönetimlerine denk geliyor! Diyorlar. Ona da geçen yılki yıkım kararları konusunu bağlıyorlar. Geçen yıl  İmar çalışmaları sonuçlanıncaya kadar  yıkım çalışmalarının durdurulması oylamaya sunmuştum. CHP li arkadaşlar bu kararda da çekimser oy kullanmıştı.  Daha sonra bu kararın siyasi bir malzeme olacağını düşünen başkan, kararın yeniden gözden geçirilmesi için meclise göndermişti. Nedeni de, içimizdeki bir arkadaşımızın bundan yararlanacağı ve bunun siyasi bir malzeme olarak kullanılacağı içindir.

 Tüyü bitmemiş yetim hakkı konusunda da bişey söylemek istiyorum. Burada tüyü bitmemiş yetimlerin hakkının alınıp biryerlere verildiği yok.. . Gölbaşı Belediyesi’ne 7 bin iş müracatı var. İstihdama katkı sağlayacak bir projenin engellenmeye çalışıldığını taktirlerinize sunuyorum.” diyerek iddiaların mahkemeye taşınabilmesi için meclis üyelerinin karara red oyu vermesi gerektiğini belirtti.

 

   ÖÇKK ile Belediye’nin sürekli görüşme halinde olduklarını belirten Hamit Mermer, “Özel Çevre Koruma Kurumu içerisinde 22 mahalle var. Buralarda inşaat emsali 0.20 dir. ÖÇKK ile yapılan görüşmelerde emsalin artırılması konusunda muhtarlarda sürekli dilekçe veriyor.  Tahmin ediyorum 10 ile 20 arasında emsal artacak.”dedi.

 

     Gölbaşı Devlet Hastanesi yanındaki Belediye Arsasının, Hastaneye devri konusunda yapılan süpekülasyonlara da bir soru üzerine değinen Hamit Mermer şunları söyledi. “ Hastane arsasını ilk  belediye gündeme getirdi. Hastane arazisinin başlatılması noktası Gölbaşı Belediyesi’nden çıkmıştır. Belediye hastane yapılmasını istemiştir. Bunun için de arsa takası istemiştir. Hastane Başhekimi daha sonra yazı yazmıştır.  Ancak, yapılan takas teklifinde Milli Emlak diyorki, arsayı ver,  ayrıca  2.5 Trilyon lira daha para ver. Petrol Ofisi’nin yanındaki arsayı verelim takasın yanı sıra 2.5 Trilyon lira para ver diyor.

 Belediye nasıl verecek bu parayı.  Ayrıca, arsa tahsisini isteyecek kurum Sağlık Bakanlığı olup, bu konuda bakanlık herhangi bir talebi gelmemiştir. “dedi.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.