Gölbaşı :
z     z
18 Ekim 2010, 18:53
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

CHP'li Meclis Üyeleri Basın Toplantısı Düzenledi..Eleştiri Doruktaydı..

CHP'li Meclis Üyeleri Basın Toplantısı Düzenledi..Eleştiri Doruktaydı..

CHP'li Belediye Meclis Üyeleri Yusuf Aksakal ve Ercan Şimşek ortak bir basın açıklaması yaparak, son meclis toplantısında yaşananlara tepki gösterdi. Taşpınar mahallesi 77 ada 5 parselde imar plan değişikliği yapılarak birilerine haksız kazanç sağlandığını öne süren CHP'liler, Yusuf Aksakal'a söz hakkı tanımayan Belediye Başkan vekili Hamit Mermer'e de tepki gösterdiler.

Yargıya taşıyacağız

 

CHP İlçe Başkanlığı binasında basın açıklaması yapan CHP'li üyeler Yusuf Aksakal ve Ercan Şimşek, mecliste yaşanan usulsüzlükleri de yargıya taşıyacaklarını bildirdiler. CHP İlçe Başkanı ve belediye meclis üyesi Ercan Şimşek, belediye meclisinde tartışma konusu olan komisyon raporunun daha öncede meclis gündemine geldiğini ifade ederek “Bu tartışmalı komisyon raporu 24 saatte meclis gündemine dahil edildi. Bu rapor Nisan ayı meclis toplantısında da gündeme getirilmişi CHP'nin itirazı üzerine komisyona tekrar görüşülmek üzere iade edilmişti.” Dedi.

Başkan daha önce imza atarken rahatsız olmuştu

Komisyon raporunun gündeme getirilişinin akıllarda soru işaretini bıraktığını ifade eden Şimşek “Bu raporun 24 saatte gündeme konulması, bu rapor hakkında Yusuf Aksakal'ın konuşturulmak istememesi aklımızda soru işareti bıraktı. Belediye Başkanı Yakup Odabaşı bu rapora imza atmaktan daha önce de rahatsız olmuştu. Rapor hakkında Yusuf Aksakal'ın konuşturulmaması doğrudan suçtur. Bu suçtur. Ayrıca Taşpınar Mahallesi 77 ada 5 parsele ait imar plan değişikliği CHP'nın itirazına rağmen kabul edilmiştir. Plan değişikliğinin iptal edilmesi için yargıya başvuracağız.” Dedi.

Usulsüzlük var

Bu plan değişikliği ile birilerine haksız kazanç sağlandığını öne süren Şimşek “Bir önceki belediye burayı hak sahibine ihale ile 6 bin m2 inşaat alanı yapmak üzere satmış. Ancak şimdi yapılan plan değişikliği ile inşaat alanı 18 bin m2'ye kadar çıkabilecek. İşte usulsüzlük burada, hak burada, biz etik olarak buna karşıyız” dedi.

AKP'lilerin sessiz kalışı ilginçti

Ak Partili meclis üyelerinin imar plan değişikliğine tepki göstermemesine de şaşırdıklarını söyleyen Şimşek “Ak Partili üyeler plan değişikliği ile ilgili kalkıp, “neden bu kadar aceleci davranılıyor” demedi. Bu çok ilginç ama sonuçta tepki vermemelerine de bir şey demiyoruz. Yapılan haksızlığı nitekim onlarda gördüler. AKP'nin tepki vermemesi bize çok ilginç geldi.” Şeklinde konuştu.

Kimsenin ideolojik görüşüyle ilgilenmiyoruz

İmar plan değişikliği yapılan yerin Çerçi Eğitim Kurumlarına ait olduğunu ifade eden Şimşek “Biz bu parselin Çerçi Eğitim Kurumlarına ait olduğunu daha sonradan öğrendik. Nisan ayında bu plan değişikliği başkanlık yazısı olarak önümüze geldiğinde, kimin olduğuna bakmadan itiraz ettik. Çünkü bizim için önemli olan kimin yada kimlerin menfaat sağladığı değil, önemli olan tüyü bitmemiş yetim hakkı yenmesine müsaade etmememiz. Bu kurumun ideolojik görüşüde bizi ilgilendirmez. ” Dedi.

 

Nedense hep Hamit Mermer'e denk geliyor

Tartışmalı yada sorunlu konuların Belediye Başkanı Yakup Odabaşı'nın yokluğunda görüşülüp karara bağlandığını ifade eden Şimşek “ Tartışmalı kararlar genellikle, Yakup Odabaşı'nın olmadığı, Hamit Mermer'in vekillik edildiği meclis toplantılarına denk geliyor. Daha öncede kaçak yapıların önünü açan kararı CHP'nin itirazına rağmen Hamit Mermer'in başkanlık yaptığı meclis, bir ay sonrada karar iptal edilmiştir. Bu da CHP'nin haklılığını bir kez daha ortaya koymuştur.” Dedi.

Biz CHP'liyiz yutmayız

Ercan Şimşek, meclis toplantısında göz göre göre bazı şeylerin yutturulmaya çalışıldığını ifade ederek “ Bazı şeyler yutturulmaya çalışılıyor ama, ama biz yutmayız. İmar plan değişikliği ile yutturmaya çalıştıkları, çok büyük geldi. Biz her şeyi yutacak meclis üyelerinden değiliz” diyerek belediye yönetimini ve diğer partilerin meclis üyelerini eleştirdi.

Gölbaşının menfaati için çalışıyoruz

CHP Belediye Meclis Üyesi Yusuf Aksakal ise mecliste tartışmalı imar plan değişikliği hakkında kendisine söz hakkı tanınmamasına tepki göstererek “ Belediye Başkanının görevi Gölbaşı'nı n menfaatlerini korumaktır. Belediye meclis üyelerinin görevi de doğruları söylemekle görevlidir.  Tartışmalı imar plan değişikliği Nisan ayından da gündeme geldi. Biz o zamanda itiraz ettik. Bu rapor komisyona iade edildi, tekrar önümüze geldi, tekrar iade edildi.”

Bunların hepsi taktik

Gölbaşı Belediyesinin Büyükşehir Belediyesinin tavsiye kararını taktik olarak değerlendiren Aksakal “Bunların hepsi taktik. Büyükşehir imar plan değişikliği hakkında sadece tavsiye kararı vermiş. Büyükşehir belediyesi böyle istiyor ibareleri doğru değildir. Bu imar plan değişikliği Büyükşehir Belediyesi'nin talebi değil, Gölbaşı Belediyesinin talebidir” dedi.

Hamit Mermer yasaları çiğnedi

Mecliste kendisine söz verilmemesine tepki veren Aksakal “Biz Gölbaşı'nın yararına çalışmak istiyoruz. Halkın oylarıyla seçilen meclis üyesine, tartışmalı bir karar ile ilgili görüşlerini söylettirmediler. Belediye meclis toplantısını yöneten Hamit Mermer 5393 sayılı kanunun, 11. maddesini ihlal etmiştir. Hamit Mermer gündem hakkında leyhte ve aleyhte birer söz hakkı tanınır maddesini uyguladı. Ancak bizim tartıştığımız gündem maddesi değil, komisyon raporu idi. Kanuna göre komisyon raporları hakkında meclis üyeleride şahsi olarak görüş bildirebilir.” Dedi.

Mevzuata hakim değiller

Meclis üyelerinin ve oturumu yöneten Hamit Mermer'in mevzuatlara ve belediye kanunlarına

Tam olarak hakim olmadığını öne süren Aksakal “ Biz söz verilmemesine  karşı çıktık ama Mermer yeterlilik önergesi verdi. Yeterlilik önergesi verecek durum olmadı çünkü rapor hakkında sadece Ercan Şimşek görüşlerini bildirmişti.” Dedi.

Hamit Mermer niye söz vermedi, yoksa rahatsız mı oldu?

Hamit Mermer'in daha önce mecliste uyguladığı demokratik tavrı şimdi neden uygulamadığını sorgulayan Aksakal “Hamit Mermer imar plan değişikliği hakkında neden söz vermedi. Hamit Mermer'in rahatsız olduğu bir şey mi var?” dedi.

CHP tüyü bitmemiş hakkını yedirtmez

Daha önce belediyenin Taşpınar 77 ada 5 parseli ihale ile sattığını ifade eden Aksakal “Bu arsa eski plan notlarına göre ihale edilmiş. Eski şartlara göre 6 bin m2 inşaat alanı varken, bu plan değişikliği ile şimdi 18 bin m2 inşaat yapabiliyorlar. Kat altına emsali dahil etmiyorlar. Bu plan değişikliği ile belediyenin çıkarları gözetilmeyerek, birilerine haksız kazanç elde ettiriliyor. Bir yerin inşaat alanı birilerine özel olarak 6 binm'den 18 bin m2'ye çıkarılıyorsa bu usulsüzlüktür. Biz CHP olarak buna itiraz ederiz. CHP  olarak tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmeyiz. Birilerinin Çerçi Eğitim Kurumlarına yakınlığımı var?” dedi.

Başkan burayken neden oturumu Hamit Mermer yönetti

 

CHP'li üye Aksakal söz hakkı verilmemesini ise “Rant ve çıkara” bağladı. Aksala Büyükşehir Belediyesinin sadece görüş bildirdiğini, Gölbaşı Belediyesinin de bu plan değişikliğini sanki Büyükşehir Belediyesi istiyormuş gibi anlatmaya çalıştığını söyledi. Aksakal “Plan notları net olur. Hiç kimseye özel bir şey yapılmaz. Bu plan değişikliğine “Büyükşehir Belediyesi öyle istiyor” diye kılıf hazırlanmış. Bu plan değişikliği ile ilgili komisyon raporu oylarken, Belediye Başkanı görevdeydi. Belediye Başkanı Yakup Odabaşı burada iken neden oturumu Hamit Mermer yönetti? Bu konuyu yargıya taşıyacağız” dedi. www.golbasitaraf.com

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.