Gölbaşı :
z     z
13 Ekim 2010, 11:48
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Ankara'nın Başkent Oluşu'nun 87.Yılı Kutlandı...

Ankara'nın Başkent Oluşu'nun 87.Yılı Kutlandı...

Ankara’nın başkent oluşunun 87. yıldönümü Gölbaşı’nda da törenle kutlandı.

         Törene, Gölbaşı Kaymakamı Raşit Zengin, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Erdal Özköroğlu, Belediye Başkan Vekili Hamit Mermer, Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin Tuncer, Emniyet Müdürü Cihangir Kaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Karabulut, Şube Müdürleri Muhittin Arık,Hayrettin Balcı ile Hamit Saydam, Halk Eğitim Müdürü Oğuz Yücel, Kütüphane Müdürü Özbey Uçak, Özel İdare Müdürü Nebi Ayyıldız, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Seher Ödemiş, CHP İlçe Başkanı Ercan Şimşek, MHP İlçe Başkanı Selçuk Dağdelener, DP ilçe sekreteri Mehmet Aytekin, Belediye Meclis Üyesi Nazım Kaşkatepe, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Deveci ile Halil Yurtseven, Çankırı Kızılcahamamlılar ve Derneği Başkanı Mustafa Taş ve Yaşar Arı, Gölbaşı Sanayi Sitesi Kooparatif Başkanı Mehmet Aktay, Öğretmenevi Müdürü Murat Alpaslan ile çok sayıda okul müdürü ve bürokrat katıldı.  

Ankara'nın Başkent Oluşunun 87. Yıldönümü nedeniyle yapılan törenlere Gölbaşı'nda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ilgi göstermemesi ise dikkat çekti.

          İlçede faaliyet gösteren Gölder, Gölbirder, Ankaralılar Derneği, Ankara Kulübü Derneği gibi derneklerin Ankara'nın 87. yıldönümü nedeni ile yapılan törenlere katılmadığı gözlendi.  

Törende öğretmenler adına konuşmayı Atatürk İlköğretim Okulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Deniz Gündüz yaptı. Gündüz konuşmasında Ankara’nın Başkent oluşunun tarihinden bahsederek, “Başkent değiştirmek başlı başına büyük bir karardır. Başkent, devletin beyni durumundadır. İnsanın bütün sinir sisteminin beyinde toplanması gibi, devletin bütün örgütleri de başkentte düğümlenir. Başkent devletin dış ilişkilerinin de merkezidir. Yabancı elçiler başkentte otururlar, yabancı devlet adamları resmî ziyaretlerini başkentte yaparlar, yabancı devletlerle anlaşmalar başkentte hazırlanıp imzalanır. Devletin yönetim merkezi, karargâhı, çarpan kalbi, düşünen beyni durumundadır başkent. Kısacası devlet başkentten yönetilir. Mustafa Kemal Sivas Kongresi’nden sonra temsil heyeti ile birlikte 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelir. Bu tarihten itibaren Ankara Milli Mücadelenin yönetim merkezi olmuştur” dedi.

     Yapılan konuşmaların ardından program Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinin Ankara’nın Başkent Oluşu ile ilgili okudukları şiirlerin ardından son buldu. kaynak:www.golbasinethaber.com

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.