Gölbaşı :
z     z
06 Ekim 2010, 21:32
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

BüyüklerYönlendirmiyor, Gençler Umursamıyor! Meslekte Neymiş! Misali...

BüyüklerYönlendirmiyor, Gençler Umursamıyor! Meslekte Neymiş! Misali...    Gölbaşı Mesleki Eğitim Merkezi Okul-Aile Birliği Başkanı Mehmet Aktay, bu yıl mesleki eğitime gençlerin yok denecek kadar az kayıt olduğunu, birçok gencin sokaklarda yada internet kafelerde gezdiğini buna rağmen meslek sahibi edinmede zayıf kalındığını belirterek "Haydi Gölbaşı, gençlimize sahip çıkalım."dedi.

       Gölbaşı Mesleki Eğitim Merkezi'nde istenilen her meslekte eğitim verildiğini belirten Aktay, Okulun yeterli olmadığını ancak yine de gençlerin meslek sahibi olmasında engel hali olmadığını belirtti.

   Mehmet Aktay yapmış olduğu yazılı açıklamasında önerileri , sorunları , vatandaşlardan beklentiler ile neler yapılması gerektiğini   şöyle sıraladı.

 

 

"Haydi Gölbaşı…

 

1-Yetişmekte olan Gölbaşı gençliğine sahip çıkılması,

2-Okuma imkanı bulamamış yada eğitim yaşı dışına çıkmış gençlere becerileri nispetinde, kendi talepleri ve piyasa imkanları doğrultusunda çalışabilecekleri bir işyeri bulunması.

3-Her ustaya bir  işyeri,her ustaya bir kalfa,her kalfaya bir çırak felsefeciye işsizliğe çözüm  bulunması.

4-Çırak çalıştıramayacak kadar küçülmüş işyerlerine devlet desteği sağlayarak,kalfa ve çırakların ücret ve SSK larının devlet yardımıyla  ile ödenmesi.

5-İvedilikle Gölbaşına Mesleki Eğitimin tam ve başarılı bir şekilde sürdürülmesi, gölbaşımıza yakışan bir bir Mesleki Eğitim Merkezinin yapılması,

6-Bu yıl meslek okul kayıtlarının 25-10-2010 Tarihine uzaması

7-Anne ve Babaların bilinçlendirilerek, mesleki eğitimin varlığı ve çocuğa ileriye dönük kazandıracağı faydalar konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılması.

8-Genel Lise yada başka okullardan mezun olupta, üniversite şansı bulamamış, bir meslek sahibi olmayan,her işi yaparım zihniyetindeki gençlerimizi Mesleki Eğitime ve Sanayiye yönlendirmek suretiyle istihdamlarının sağlanması

9-Ülkemizde sokakları işsiz,okulsuz ve hiçbir vasfı olmayan gençler  ile doludur.Bu genç ve dinamik insanlarımıza biz sahip çıkıp onları mesleki Eğitime(ahilik),helal hazanca,alın terine,üzerinde yaşadığı bu topraklara sahip çıkmaya yönlendiremezsek, bizim yapamadığımız bu sahiplenmeyi inanın başka gruplar,örgütler ve mafya grupları yapacaktır.O zaman sokaklarımız daha da güvensiz ve yaşanamaz bir hal alacaktır.

10-Yaşanabilir bir ülke, yarınlarına güvenle bakan bir toplum,birilerinin sırtından bir şeyler beklemeden kendi kazancıyla yaşayan insanlar,vergisini ödeyen ülkesini seven gençlik,büyüğünü seven,küçüğünü sayan bir toplum olmak istiyorsak halen bir şeyler yapmak için vakit var.Haydi Gölbaşı...

 

Gençlerimize sahip çıkalım, onları sokaklardan, işsiz güçsüz gezmekten kurtaralım. birilerinin bizim için bir şey yapmasını beklemeden, biz bir adım atalım…"

 

                                                                                   Mehmet AKTAY

   Gölbaşı Mesleki Eğitim Merkezi Okul-Aile Birliği Başkanı

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.