Gölbaşı :
z     z
04 Ekim 2010, 23:00
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Kadir Gülhan, Emektar Ögretmeni Mevlüt Güneri'yi Yazdı...

    Cuma günü yayıldı haber, Mevlüt öğretmen vefat etti. Cumartesi günü toprağa defnedilecekti. Duyunca üzüldüm…Birden çocukluğuma döndüm, öğretmenimdi benim ve ben yaşta olan bir çoğunun. Bizler yaramazdık ama saygılı idik.öğretmenimizin bizi hergün her saat takip ettiğini sanardık. Ama yaramazlığı da elden bırakmazdık.

‘Vefat eden bir öğretmen mi?’ diye başlamamdaki neden şu ki, vefat eden sadece bir öğretmen değildi. Gölbaşımızda eğitime emek vermiş, köy enstitüsü dönemi mezunlardan ve 1953 de tamamen kapatılan bir eğitim yuvasının yaşayan birkaç eğitim gönüllüsünden biriydi. Ömrü boyunca eğitimle uğraştı, yetmedi gazetede yazdı. Yetmedi şiirlerinde eğitimi, vatan sevgisini, en önemlisi ATATÜRK sevgisini yaşatmaya gayret etti.

Öğretmen olmanın özelliği o nesilde bir yaşam biçimi olmuştu. Her işini eğitimle ve eğitimden edindiği bilgiyle yapmaya çalışırdı. Yaşamını oluşturan en büyük özelliğinden birisi mütevazi olmasıydı. Bizim nesil öğretmenimizin bir çok yönünden faydalanmıştır. Biz öğrencilerinin bir çoğu meslek sahibi olmuş, gerek ülkenin çeşitli bölgelerinde gerekse yurt dışında bulunanlarımız vardır,ona minnet borçluyuz.

Onun yetiştirdiği öğrencilerden şimdi öğretmen olanlar var. Bakıyorum öğretmenlerimize dünya umurlarında değil (mesleklerinin kutsallığını bilmeden veya işine gelmediği için) sadece maaş almak için öğretmenlik yapanlar çoğunlukta (Gerçek anlamda öğretmenlik yapanları tenzih ederim). Öğrencilerin ne olduğu ne olacağı öğretmenlerin umurunda değil. Sadece daireye gidip mesaimi yapar çıkarım. Akşamda kahveye uğrar birkaç el oyun oynar eve giderim, düşüncesi hakim.

Ben öğretmenimi unutmayacağım. Bana öğrettiklerini de unutmamaya çalışacağım. Bakalım yeni nesil öğretmenlerinin arkasından kaç öğrencisi benim dediğimi diyecek . Kabrin ışıkla dolsun öğretmenim, huzur içinde yat.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

GÖLBAŞI ŞUBE BAŞKANI

KADİR GÜLHAN

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.