Gölbaşı :
z     z
03 Ekim 2010, 13:37
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı İlçe Milli EĞitim Müdürlüğü'nün ve Bazı Okullarını İnternet Sitesi Çökertildi...

GÖLBAŞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN İNTERNET SAYFASI ÇÖKERTİLDTİ.

  

    Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü ile Bazı okulların internet siteleri hacklendi. Bir gurup hacker tarafından haklenen sitelerin neden eğitim alanlarındaki siteleri seçtikleri anlaşılamazken, konunun uzmanları CyB3R.F4tiH adlı kullanıcı tarafından hacklendiğini belirterek,  aynı altyapıda bulunan sitelerin gerekli önlemleri alması gerektiğini belirtti.  Hacklenen siteler  hakkında geniş şekilde araştırma yapılmaya başlandı.

     Bu konuda bir teknik uzman şu açıklamayı yaptı.  

"Gölbaşı Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi web adresi http://golbasi06.meb.gov.tr/dir.  Bu adrese girdiğinizde sizi 2-3 saniye sonra http://www.golbasi06.com/ adresine yönlendiriliyorsunuz.

    Bu adreste Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili her türlü haber, duyuru, bilgi ve belgeye ulaşabiliyorduk. Ancak bu siteye şimdi dışardan  müdahale edildiğini ve ana sayfasında  LEJYONER TEAM logolu bir sayfa açıldığını görüyorsunuz.      Bilişim alanında güvenlik açıklarının arttığı bu dönemde,  böyle resmi kurumların daha ciddi önlemler alması gerekirken, resmi sitenin MEB dışında, güvenliği tam bilinmeyen başka bir siteye yönlendirilmiş olması acaba bir hata  mıydı diye düşündük. Hacklenen sayfada adı geçen  www.imhatimi.org adresini ziyaret ettiğimizde, garip bir durumla karşılaştık.         CyB3R.F4tiH adlı kullanıcının hacklediği aşağıda adı ve adresi yazılı tüm sitelerin İlçe Milli eğitim Müdürlüğü ile aynı site şablonu ve alt yapısını kullandığını gördük. Şimdi sırada aynı altyapıyı kullanan hangi siteler var bilmiyoruz ama, hepimizin gerekli önlemi almamız gerektiği de açık bir gerçektir." dedi Site sayfalarına yerleştirilen refresh kodu siteler açıldıktan bir kaç sniye sonra ilgili hacker sayfasınayönlendiriyor.

 

Hacklenen aynı türdeki diğer sitelerden bazıları:

Erdem Beyazıt Anadolu Lisesi:  http://www.erdembayazit.k12.tr/

Gölbaşı Halkeğitim Merk. :      http://www.golbasihem.gov.tr/icerik.php?bolum=20 Gölbaşı Eğt.Uyg.Okulu :          http://www.golbasieuo.k12.tr

Bilim Sanat Mrk.                :              http://www.ankarabilsem.gov.tr/icerik.php?bolum=20

                                                             http://altindaganaokulu.k12.tr/

                                                             http://www.kecioren23nisan.k12.tr/

                                             www.mmilli.k12.tr/

                                              www.mamakbogaziciilkogretimokulu.k12.tr/

                                             www.han-zade.com/

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.