Gölbaşı :
z     z
01 Ekim 2010, 12:50
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nda Yapılan Turizm Toplantısında, Damlataş Mağarası Gündeme Gelmedi..

-BAŞKENTİN TURİZMİ GÖLBAŞI’NDA KONUŞULDU..

-TURİZM İLÇESİ GÖLBAŞI'NDA YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN GOLF SAHASI KONUŞULDU.

GÖLLER, SEVGİ ÇİÇEĞİ, DAMLATAŞ MAĞARASI'NDAN BAHSEDİLMEDİ...   Bayram Türkmez  

        Ankara'nın turizm potansiyelini ortaya çıkarmak için Ankara protokolü Gölbaşı'nda bir araya geldi. Gölbaşı Vali Galip Demirel Vilayetevi'nde yapılan  Toplantının ana gündemini Gölbaşı'na düşünülen, Ankara'da ilk defa kurulması hedeflenen golf sahası oluşturdu. Göl-Der Bakanı İsa Ömercan, "Gölbaşı'ndaki turizm değerlerinin gündeme gelmemesi bir eksiklik olmuştur."dedi

     Toplantının ana gündemini Gölbaşı’na düşünülen, Ankara’da ilk defa kurulması hedeflenen golf sahası oluşturdu.

   

      Gölbaşı Ballıkpınar Mahallesi girişinde bulunan ve SİT alanı olduğu öne sürülen bölge de yapılması düşünülen 800 dönüm arazi üzerindeki golf sahası konusunda görüşler bildirildi.

       Turizm konulu  toplantı da  Gölbaşı'ndaki ne Damlataş Mağarası gündeme geldi, ne Kongre Turizmi Ne de Sevgi Çiçeği gibi  diğer konular gündeme gelmemesi eksiklik olarak değerlendirildi.

 

     Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek Başkanı İsa Ömercan, “ Turizm bölgesi olan Gölbaşı’nda da yapılacak projeler konuşuluyor.  Gölbaşı’nın turizm potansiyeli de  gündeme gelebilirdi.  Dünya da tek Gölbaşı’nda yetişen Sevgi Çiçeği, Türkiye’nin en büyük Damlataş mağarası olan Tulumtaş Mağarası, Göller  ve diğer tarihi yönleriyle de Gölbaşı’nın gündeme gelmesi  iyi olurdu. . Gölbaşı’ndan hiçbir temsilciye söz hakkı verilmemesi, Gölbaşı'nın değerlerinin gündeme gelmemesini bir eksiklik olarak değerlendirdim.   Bu eksikliğinden, organizasyondaki  zaman yetersizliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yoksa Sayın Valimiz Alaaddin Yüksel'in gayretleri ortadadır ve kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır."dedi.

 

GOLF SAHASI PROJESİDE GÖLBAŞI BELEDİYESİ’NDEN ÇIKMIŞ

 

   Diğer taraftan Gölbaşı Belediyesi Kültür ve Turizm Komisyonu 17.09.2010 tarihli kararı ile gündeme geldiği ögrenildi. Komisyon Raporununda aynen şöyle belirtiliyor. “ Belediye .meclisinin 07.09.2010 tarih ve 258 sayılı kararı ile komisyonumuza incelenmek üzere havale edilen; Belediyenin yaklaşık 6 aydır golf turizmi ile ilgili çalıştığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa proje geliştirdiği bilinmektedir.

      Bu çalışmaların daha hızlı ve etkin bir hale getirilmesini içeren konunun incelenmesi neticesinde…. Ballıkpınar Mahallesi’nde üst ölçek planda özel proje alanı olarak belirtilen Maliye ye ait 800 ha alan üzerine golf turizm iyapılması ile ilgili olarak Özel Çevre Koruma Kurumu ile görüşülmüş olup, golf turizminin gelişmesine yönelik ilgili müdürlüğü çalışmaları olduğu bu çalışmaların belli bir noktaya kadar gelmiş olduğu tesbit edilmiştir. İlçemiz turizminin geliştirilmesi açısından yapılan çalışmaların hızlandırılarak devam edilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür.” Denildi

 

    Komisyon Başkanı Mehmet Atak,  Başkan Vekili Hacer Varlık, Üyeler; Naki Yükseker ve Dilaver Şaşmaz olarak bu rapor meclise sunuldu.

 

     Gölbaşı Belediyesi'nin Meclis  gündem ve raporlarından da anlaşılacağı üzere Gölbaşı Belediyesi golf turizmi ile ilgili çalışmalarını daha önce başlatmış, ancak vilayetevi’nde yapılan toplantı da gündeme gelen bu proje  ile ilgili Gölbaşı’ndan hiçbir temsilciye söz hakkı verilmemesi Gölbaşı'nın üzerinde başka kurumların söz sahibi olmaya çalıştığı/olduğunu gündeme getirdi.

 

    Golf sahası yapılması konusunda Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nın da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na giderek ilgili Genel Müdürlerle görüşmeler yaptığı da daha önce gündeme gelmişti.

 

      Diğer taraftan Gölbaşı Belediyesi Kültür ve Turizm komisyon Başkanı Mehmet Atak’ta golf turizmi ile ilgili konuların önümüzdeki meclis toplantısında yine görüşüleceğini belirterek, “6 aydan beri çalışmalarımız vardı. Belediye Meclisi’nde gündeme gelmişti.”diyerek şimdi konuşmak istemediğini belirtti.

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.