Gölbaşı :
z     z
25 Eylül 2010, 15:47
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Köylere Koyun ve Koç Dağıtıldı..Kaymakam Bol Kuzular Diledi..

Köylere Koyun ve Koç Dağıtıldı..

Bol Kuzulu, Bol Kazançlı Olsun…

 

     Kaymakamlık Hizmet Götürme Birliği tarafından  yüzde 80’i devlet tarafından yüzde 20’si vatandaş tarafından karşılanan  kredi ile  5 köyde 9 besiciye Koyun ve Koç dağıtıldı. Dağıtım törenle  Emirler’de  gerçekleştirildi.  Kaymakam Raşit Zengin koyun dağıtımından sonra, “Bol Kuzulu, Bol Kazançlı olsun.”dedi.

 

      Dağıtım törenine  Kaymakam Raşit Zengin,  Türkiye Tarım Kredi Kooparatifi Ankara Bölge Birliği Müdürü Bekir Akbey, AKP İlçe Başkanı Ramazan Şimşek İl Genel Meclis Üyeleri Mehmet Deveci, Aydın Gülhan, Halil Yurtseven, Selim Kaymak, Gölbaşı Özel İdare Müdürü Nebi Ayyıldız, Köy Muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

     Ankara İl Özel İdaresi’nin hayvancılığa destek projesi  kapsamında Ankara’da  16 ilçedeki Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne 100 bin lira  para aktardı.  Hayvancılığı Destekleme Projesi için 180 koyun ile 9 koç dağıtıldı. Dağıtılan küçükbaş hayvanların  yüzde 20  katkı payı çiftçiden yüzde 80 devlet karşıladı.

 

      Kaymakam Raşit Zengin yaptığı konuşmada şunları söyledi“Ankara İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Yatırım Ve Çalışma Programı çerçevesinde çiftçilere dağıtılmak üzere canlı hayvan alımı için ilçemize 100.000 TL kaynak ayırmış ve bu parayı projeyi gerçekleştirmek üzere Gölbaşı Köylere Hizmet Götürme Birliğine göndermiştir. Gölbaşı Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümeni almış olduğu kararla, toplam 9 çiftçi olmak üzere çiftçi başına 2o adet kıvırcık merinos cinsi koyun ve 1 adette koç dağıtılmasına, Koyun ve koçların Gölbaşı Tarım Kredi Kooperetifinden satın alınmasına, Çiftçilerden katkı payı olarakta 3000 TL alınmasına karar vermiş ve en hızlı şekilde de kararını uygulamıştır.   Dağıtılan 180 koyun ve 9 koç çiftçilere hayırlı ugurlu ve boş kuzulu bol kazançlı olsun.”diyerek  projenin  gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Deveci, hayvancılığı geliştirmek için yapılan projelerden Gölbaşı’nın mahrum bırakılmadığını belirterek, hizmet vermenin devam edeceğini belirtti. Mehmet Deveci Şöyle Konuştu. “Gölbaşı’nda 5 köyde 9 ihtiyaç sahibi besicilik yapacak vatandaşa   180 merinos koyunu 9 koç dağıtıldı. 9 kişiye ihtiyacı olan vatandaşa verildi.  Emirler 2, Çimşit 2, Gölbek 2, Çeltek 2 Altınçanak 1 vatandaşa koyun ve koç verildi. 20 koyun 1 koç verildi. Vatandaş 3 milyon verirken, devlet 11 bin lira katkı verdi.  Hayvancılık ve Çiftçilikle ilgili projelerden Gölbaşı’nın yararlanması için var gücümüzle çalışıyoruz. Koyun ve Koç dağıtımında da özellikle ihtiyaç sahipleri gözetilmiştir.”dedi.  

     Kıvırcık Merinos Koyunların tanesinin 650, Koçların tanesininde  975 lira’dan alındığı ögrenildi. 

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.