Gölbaşı :
z     z
24 Eylül 2010, 12:09
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Aile Hekimliği'nde Ne Kadar Başarılı Olundu!

   Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, aile hekimliği ile doktorların sadece hastaları değil, sorumlu olduğu nüfusun sağlık konusunda takibi başta olmak üzere gelir durumundan yaşam koşullarına kadar bilgi sahibi olduğunu belirterek, böylece aile hekimlerinin bulundukları bölgedeki kişileri hastalık öncesinde sıkı takibe aldığını kaydetti. Sağlık Müdürü Aksoy, Ekim ayının ortasına kadar aile hekimlerinden misafir pozisyonundaki vatandaşların hizmet alabileceğini, ancak bu tarihten sonra sadece kendi aile hekimleriyle irtibatta olabileceğini söyledi      Ankara Sağlık Müdürlüğü, aile hekimliğini tanıtmaya hazırlanıyor. Daha önce billboardlarda aile hekimliğini anlatan Sağlık Müdürlüğü, daha geniş çevrelere ulaşarak aile hekimliğini anlatacak. Milli Eğitim ve Müftülükle ortak bir çalışma için hazırlıklarını sürdüren Ankara Sağlık Müdürlüğü, aile hekimliğini okullarda ders, Cuma namazlarında da hutbeyle anlatacak.   SAĞLIK MERKEZLERİNE PUANLAMA

Aksoy, ocak ayından itibaren de aile sağlık merkezlerinin, aile hekimlerinin çalışmalarından sağlık merkezlerinin fiziki durumuna kadar sınıflandırılacağını ve buna göre ücret ve puanlama yapılacağını vurguladı. Sahaya inen aile hekimleri de hızlı bir şekilde sisteme uyum sağladı. Sağlık ocaklarında hizmetlerine devam edenlerin yanı sıra sıfırdan yeni bir yer kuran birçok aile hekimi de var. Köylerde ise bir aile hekimi birden fazla köye bakarak, belirli günlerde 'mobil' hizmet veriyor.

Gölbaşı, diğer ilçelerin aksine aile hekimliği konusunda ayrılıyor. Çünkü ilçe, Ankara'da pilot uygulamanın yapıldığı tek yer.     6 aylık süre içinde aile hekimliğini uygulayan Gölbaşı, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliği konusundaki ilk sinyallerinin 3 yıl öncesinden de bu sisteme geçiş yapmış. İlçede şu an, 14 merkezde 26 aile hekimi görev yapıyor. Her merkezde, bir adet kiosk bulunuyor. Vatandaşlar, TC kimlik numaralarıyla aile hekimlerine dijital panodan kaydını yaptırarak, muayene, sevk ve diğer sağlık hizmet işlemlerini yaptırabiliyor.

Gölbaşı Sağlık Grup Başkanı Önder Özen, aile sağlık merkezlerindeki dijital panoları daha işlevsel hale getirmek için vatandaşlara verilecek çip'li kartla bu sistemi daha seri bir şekilde kullanmayı amaçladıklarını söyledi. Gölbaşı 1 No'lu Ali Soydan Aile Sağlık Merkezi'nde görev yapan 21 yıllık doktor Sibel Oğuz, aile hekimliği ile doktorun hastayı tanımasının dışında, hastanın da doktoru tanımasının önemine işaret ediyor. Oğuz, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki hizmetlerin yanı sıra Almanya'da kadın doğum üzerine çalışmış, son 10 yıldır Gölbaşı Taşpınar Sağlık Ocağı'nda görev yapmış.

AİLE HEKİMLİĞİ KORUYUCU HİZMET

Aile hekimliğini koruyucu bir hizmet olarak tanımlayan Sibel Oğuz, aile hekimliği ile sorumlu nüfusun her türlü hastalığının takip altında olduğunu hastalığın ilerlemeden önlem alınabilmesinde önemli bir etken olduğunu vurguladı. Aile hekimlerinin, sadece bürosunda oturmaması gerektiğine işaret eden Oğuz, sorumlu olduğu nüfusun aile yapısından evinin hijyenik durumuna, içtiği suya kadar ilgilenmek durumunda olduğunu kaydetti. Sibel Oğuz, daha önce sağlık ocağında doktorların bir hastanın başka doktorlarla da muhatap olduğunu belirterek, "Ancak şimdi sadece aile hekimleriyle muhatap olacaklar ve aile hekimi hastasıyla ilgilenmek zorunda olacak. Aile hekimliği her iki taraf için de avantaj sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Gölbaşı Ertuğrul Gazi Aile Sağlık Merkezi'nde ise 4 doktor ve 4 hemşire görev yapıyor. Merkezin sorumlu hekimi Vecihi Murat Kutlay, aile hekimliğinin ilerleyen zamanlarda hem vatandaşlar hem de doktorlar tarafından benimsenmesiyle Türkiye'nin çağ atlayacağına vurgu yapıyor. 17 yıllık doktor olan Murat Kutlay, hemşirelerin de sistem sayesinde daha aktif görevlerde bulunacaklarını kaydetti. Evde bakım hizmetleri de verdiklerini belirten Kutlay, herkesle temas halinde olduklarını belirterek, "Doktorlar, sokağa çıktı ve mahalleliyle iç içe. Mahallenin bakkalı, kasabı ve berberinden sonra, artık mahallenin doktoru da olacak." şeklinde konuştu.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.