Gölbaşı :
z     z
23 Eylül 2010, 17:02
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Bakan Eker, Aşı Yaptı, Küpe Taktı ve Kampanya'yı Gölbaşı'ndan Başlattı. 3 Yılda 27 Milyon Koyun ve Keçi Aşılanıp, Küpe Takılacak

      Koyun ve Keçi Vebası ile Mücadele ve Küpeleme Kampanyası tanıtımı Gölbaşı Velihimmetli Mahallesi'nde yapıldı. Kampanya Açılışına Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği Delegesyonu Temsilcisi Michele Villiani, Tarım Bakanlığı Yetkilileri, Ankara Vali Yardımcısı, Gölbaşı Kaymakamı Raşit Zengin, Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Belediye Meclis Üyeleri, AKP ilçe Başkanı Ramazan Şimşek, İlçe Ziraat Odası Başkanı Sadullah Karaaslan, İlçe Tarım Müdürlüğü çalışanları, Belediye Birim Müdürleri, Velihimmet Mahallesi Sakinleri katıldı.  

 Bakan Eker; 3 yılda 27 Milyon Koyun ve Keçiyi aşılatıp, kulaklarına küpe takacağız..

 

     Koyun ve Keçi Vebası ile Mücadele ve Küpeleme Kampanyası tanıtımı Gölbaşı Velihimmetli Mahallesi'nde yapıldı. Kampanya Açılışına Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği Delegesyonu Temsilcisi Michele Villiani, Tarım Bakanlığı Yetkilileri, Ankara Vali Yardımcısı, Gölbaşı Kaymakamı Raşit Zengin, Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Belediye Meclis Üyeleri, AKP ilçe Başkanı Ramazan Şimşek, İlçe Ziraat Odası Başkanı Sadullah Karaaslan, İlçe Tarım Müdürlüğü çalışanları, Belediye Birim Müdürleri, Velihimmet Mahallesi Sakinleri katıldı.

    Hayvancılığa faizsiz 7 yıl vadeyle kredi verdiklerini dile getiren Eker, "Bir ay içinde 560 milyon kredi kullandı Türk çiftçisi. Türkiye'de insanlar daha çok hayvancılık yatırımı yapsın diye bunu yaptık." diye konuştu. Avrupa Birliği Delegesyonu Temsilcisi Michele Villiani küpeleme projesinin destek miktarı 44,6 milyon Euro olduğunu, Trakya'da şap hastalığına karşı aşılama için ise 65 milyon Euro destek verildiğini belirterek, “Hem üretimi destekleyeceğiz, hem de vatandaşın bu işi yapması için imkan tanıyacağız.”dedi.

    Bakan Eker, “Koyunculuğu geliştirmek için yaptığımız projeler çok önemli, Biz özel destek uygulaması başlattık. Koyun başına para veriyoruz, Koyununu kayıt yaptıracak, kulağına küpesini taktıracak, gelip parasını alacak. Sütüne de destek veriyoruz. İnek sütüne verdiğimiz paranın 2.5 kat Avrupa Birliği yetkililerinin de katıldığı programda konuşan Tarım Bakanı Eker, projeyle 3 yıl içinde Türkiye'nin bütün keçi ve koyun varlığını kaydedip aşılayacaklarını belirtti. 27 milyon koyun keçi varlığının 14 milyonunu kaydettiklerini aktaran Eker, "Birkaç yıl içinde tamamının kulak küpesini takmak ve kaydetmeyi amaçlıyoruz." dedi.

   Kurban bayramıyla ilgili spekülasyonlar yapıldığının altını çizen Eker, "Kurbanlık teminiyle ilgili gerekli tedbirler alındı. Trakya Bölgesi nde kurbanlık koyun keçi dana olmak üzere sertifika alanlar ithalat yapabilecek. Et Balık Kurumu'nun desteği olacak. Et ithalatı için de özel sektörün yapabilmesi için imkan tanıyan düzenlemeler yapıyoruz." ifadelerini kullandı. ı koyun sütüne para veriyoruz. “dedi.   

   Mehdi Eker, “Her coğrafyanın kendine has hastalıkları var. Şimdi bu hastalıklara karşı koyun, keçileri aşılatacağız. 27 milyon koyun, keçi var. Türkiye’de 1.5 yılda 14  milyonunu biz kaydettik ve bunlara para veriyoruz. Doğumdan itibaren kayıt altına alıyoruz. Aşısı bizden, küpesi bizden. Dolayısıyla 3 sene içerisinde biz Türkiye’de bütün koyun, keçi varlığını aşılamış olacağız. Kulaklarına küpe takmış olacağız. “dedi.   

   Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık temini için gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Sertifika alan firmaların kurbanlık koyun, keçi ve dana ithalatı yapabileceğini belirten Eker, Et ve Balık Kurumu'nun da bu konuda özel sektöre yardımcı olacağını aktardı.

  

KÜÇÜK SEĞMENE BAKAN İLGİSİ

Ankaralı seğmenlerin yaptığı gösteri sırasında Veli Himmetli Köyü'nden 2,5 yaşındaki Hacı Veli Yiğit'in taklitleri Tarım Bakanı Mehdi Eker ve basının ilgi odağı oldu. Seğmenlerin Oyunlarını aynen yapan küçük seğmene Eker, ayrıca alkış istedi. Daha sonra Hacı Veli Yiğit'i kucağına alıp seven Eker,  çocuğa harçlık verdi.

BAŞKAN YAKUP ODABAŞI, "TARIMI GELİŞTİRECEĞİZ"..DEDİ      Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, "Bu proje için bölgemizin seçilmesi önemlidir. Tarımla ilgili bazı projeler var. Bölgemizin yüzde 20 si konut, yüzde 80 i tarım alanı görünüyor. Tarım alanlarında tarımı ve hayvancılığı geliştirmek için ne yapmamız lazım noktasında çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızı da Tarım Bakanımıza da taktim edeceğiz. amacımız bölgemizdeki hem hayvancılığın, hem de tarımın daha ileri bir seviyeye getirilmek, verimi artırmaktır. Ülkemizde de biliyorsunuz hayvancılık konusunda da sıkıntılar var, et fiyatları yukarılarda. Kendi projelerimiz ile de bu tür olumsuzluklara katkı da bulunmayı hedefliyoruz. Tarım Bakanlığı da projelerimize katkıda bulunursa bölgemizde hayvancılığın geliştirilmesi, meyveciliğin geliştirilmesi için çalışmalarımız devam edecek. Bölgemizdeki vatandaşlarımıza hayırlı işler yapmış olacağımızı düşünüyoruz. Tarım Bakanlığı ile ilgili yapabileceğimiz tüm projelerin yapılması için gayret gösteriyoruz. Bu işi yapan insanlara bölgemizde hayvancılığın yapılmasını, modern ahırların yapılmasını teşvik edeceğiz, organik tarımın yapılmasını teşvik edeceğiz. Bir başka çalışma da yüzde 80 i tarım olan ilçemizde verimliliğin artırılması için düşüncelerimiz, projelerimiz var. Bunların hayata geçirilmesi için Hazine ile, Milli Emlak ile görüşmeler yapıp, tabi imar çalışmaları da yapacağız."dedi       Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e Sevgi Çiçeği tablosu hediye etti.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.