Gölbaşı :
z     z
18 Eylül 2010, 01:39
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'ndaki Yurtlarda Tarikat Etkisi Yoğun Olunca...

Gölbaşı'ndaki Yurtlarda Tarikat Etkisi Yoğun Olunca...

  Bayram Türkmez         Gölbaşı’nda bir öğrenci yurdu belediye reklam panolarına ilan vermiş. Yılmaz Kız Öğrenci Yurdu  adına verilen reklam da işletmelerine yansıyan düşünce sistemini de anlatmaya çalışmış.

     Yazmış: Atatürkçü, Laik, Çağdaş, Güvenilir, Huzurlu, Deneyimli…diye anlatmış.

 

      İlçedeki yerel haber internet sitelerinden birisi “Gölbaşında hizmet veren Özel Bir Kız yurdu billboard reklamlarında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü kullanarak haksız rekabret yaptığı iddia edildi” diyerek haber yazıp,  fotoğraf altına da Fetullah Gülen’in fotoğrafını koyarak  kıyaslamış ve “Fethullah Hoca'yıda reklamlarda kullanırlarsa” demiş.

      Bence, hangi yurt kendini nasıl tanıtmak istiyorsa, tanıtsın. Bu işlerin gizli saklı yapılmasından daha iyidir. Herkes özgürce davranabilmelidir ki bu toplum da açık seçik herşeyi görsün...

  

       Bizim yerel gazetecinin sade bir habercilik çerçevesinde baktığını düşünüyorum bu haberi yaparken, yoksa tanıdığım kadarıyla kendisi de Atatürk hayranıdır.  Ancak, bu şekilde gündeme getirilmesine de karşıyım. Sonucun da birilerinin iddiası bile olsa kıyaslanarak haber sunumunu ben yapmazdım.

 

   Çünkü: Ülkemin ve Milletimin en çok ihtiyacı olan hele ki bu dönemde,  Aklın ve Bilimin Yolunu, Bağımsızlığını kazandıran/felsefesiyle bunun düşüncesini ortaya koyan Mustafa Kemal Atatürk ile Fettullah Gülen ya da başta bir tarikat liderini kıyaslamak çok yanlıştır. Yan yana koymak bile bana göre tezattır.     Bu şekilde  gündeme getirmeyi doğru bulmuyorum. Tarikatçılara bir hizmet olarak görüyorum.  

    Çünkü, Atatürk’ün, Türk Milleti, Türk Kültürü ve Türk Devleti ile ilgili  okyanus büyüklüğündeki düşünceleri, mücadelesi yanında  günümüzde ortaya çıkan tarikatçılarının düşünceleri bir damla kalır. 

      Atatürk’ün adının, fotoğrafının yanına bile adlarının yazılması, fotoğraflarının konulması bile bu tarikat mensuplarına hizmet etmekten başka bişey değildir.  Yan yana konulduğu zaman düşüncelerin bile ne kadar zıt olduğu ortadadır.  Bu nedenle bile böyle bir kıyas yapmak yanlıştır.

 

     Bu haberi yapan gazeteci arkadaşın tercihidir, onu eleştiremem. Ancak, ben böyle bir haberi yapmam, yapsam da kıyas yapmam. Ve sorgulamam gereken konu şöyle olurdu..

   

       Yılmaz Kız Öğrenci Yurdu Neden Böyle Bir Afiş Yaptırma Gereği Duydu?

      Öncelikle bu soruya bir cevap bulmak gerekiyor.      Bu ilçede 2-3 tane Nurcuların, 1 Tane Süleymancıların ve diğer tarikatlara mensupta yurtlar olduğunu duyuyoruz, ağabeyleri tarafından yetiştirilen öğrenci evleri var. Tarikatlarla bağlantısı olan dershaneler olduğunu duyuyoruz...  Bunlara kimsenin sesi neden çıkmıyor!      Bunlara kim sesini çıkarıpta, Ne Yapıyorlar! Çocukların Beyinlerini Nasıl Yıkıyorlar? Fakir Fukara Çocuklarını evlerinden alıp Nasıl Yetiştiriyorlar? diye sorgulayan var mı! Yok…

 

      Bu tarikatlar böyle harıl harıl öğrenci yetiştirirken,  her geçen gün etkisini daha hızlı hissettirirken bunların arasından bir yurt temsilcisi de çıkmış “Ben de Atatarkçüyüm….” diyerek yurt binasına Atatürk posteri asıp,  reklam panolarına yazdırıyorsa  tebrik etmek lazım.

 

       Bu yurt neden böyle kendini tanıtma gereği duydu acaba?

      Tabiki gelen öğrenci velileri  Gölbaşı’ndaki tüm yurtların tarikatlarla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Çünkü var olan yurtlarda bir tarikat baskınlığı ortaya konuluyor. Sanki tüm yurtlar tarikatlarla bağlantılı gibi...       İşte Yılmaz Kız Öğrenci Yurdu’nu da böyle bir yurt gibi sananlara, işletmeciler kendilerini anlatmak zorunda kalıyor. “Bizim tarikatlarla işimiz yok. Bizim işimiz ilimin, bilimin yolundan giden, aklın yolunu seçerek  Milletimize bağımsızlık kazandıran, Türkiye Cumhuriyeti’ni  Kuran,  Düşüncesiyle Türklere ışık tutan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur” diyerek işletmesini tanıtıyor.

 

      Hele ki, bizler ya da diğerleri her kim olursa olsun;  Bu milleti, bu ülkeyi seven herkes, Türklerin birliğini, beraberliğini isteyen, Ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan  her  insan! Atatürk’ü sevmeyecekse, Atatürk düşüncesini yansıtmayacaksa, Atatürk gibi düşünmeyecekse ve uygulamayacaksa, Atatürk’ü baş tacı yapmayacaksa  ne yapacak!

Yapmıyorsa kesinlikle samimi değildir. Kesinlikle takiyecidir, kesinlikle Türklerin içindeki ayrılıkçılardır. 

 

       Lafı fazla uzatmak istemiyorum. Ben, Yılmaz Öğrenci Yurdu işletmecisini tebrik ediyorum.

       Günümüzde dinsel ayrılıkçıların yanısıra etnik ayrılıkçılarında hortladığı bu zamanlarda, böyle olumsuzlukların/ayrılıkçıların   panzehiri olan ve  ışık saçan düşünceleriyle var olan Gazi Mustafa Kemal  Atatürk'ü ve Türk Milletine-Türk Kültürü'ne hizmet eden tüm gazilerimizi  bir kere daha saygıyla anıyorum.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.