Gölbaşı :
z     z
15 Eylül 2010, 12:00
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü Gölbaşı'nın Umutlarını Artırıyor...

MOGAN’DA SU SEVİYESİ ARTIK DÜŞMÜYOR..

 

 

     Mogan ve Eymir Gölü’ndeki su seviyesinin düşmesi durdu. Hava sıcaklıklarının düşmesi  ve Eymir Gölü’ne bırakılan suyun engellenmesiyle birlikte Mogan Gölü’nde su seviyesindeki düşme durdu.

 

      Özel Çevre Koruma Kurumu  Gölbaşı Bölge Müdürü Ümit Turan,  Göllerde herhangi bir sorun olmadığını belirterek, “Su seviyesi normal,  kaçak avcılar engelleniyor. Göl  Koruma Ekibi  çalışıyor. Gölleri sürekli takip ediyoruz.” diyerek önümüzdeki hafta detaylı açıklama yapacağını belirtti.

 

      Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek Başkanı İsa Ömercan, Mogan ve Eymir Gölü’nün bu yıl en yüksek su seviyesine sahip olacağını belirterek, “Göllerimiz bahar ve kış mevsimindeki yağışlarla en yüksek su seviyesini yakalayacaktır.  Şu anda su buharlaşması olmadığı  ve Eymir’e su gitmediği için su seviyesi sabitlendi.  Su sorunu çözülen Gölde Turna balığının çıkmadığı, tükendiği , sazan balıklarının azaldığı yönünde görüşler var. Bu yıl göl suyunun yükselmesinin yanı sıra  suyun  kendini yenilemesiyle birlikte bu sorunlarında aşılacağını düşünüyoruz. Gölün kıyı kesiminde bazı bölgelerde suyu tutan setler yüksek, bazı bölgelerde düşük kalmış. Atatürk Sahil Parkı ve Bizim Çatı bölgesi gibi bazı alanlarda suyun tutulması için setlerin yükseltilmesi gerekiyor.”dedi.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.